Andrzej Melak: śledztwo smoleńskie zostało zaprzepaszczone

Porównując zachowanie władz państwowych w obu przypadkach widzimy, że śledztwo smoleńskie zostało zaprzepaszczone osobiście przez premiera Tuska oraz prokuraturę – podkreślił Andrzej Melak, który w katastrofie smoleńskiej stracił brata.

W ten sposób odniósł się do wczorajszego posiedzeniaparlamentarnego zespołu badającego katastrofę TU-154M w Smoleńsku, który zestawił polską katastrofę z zestrzeleniem malezyjskiego boeinga.

– Mieliśmy porozumienie z Rosją na temat katastrof wojskowych statków powietrznych z 1993 roku – nie skorzystano z niego. Mogliśmy wspólnie rozpocząć śledztwo z udziałem polskich specjalistów – powiedział Andrzej Melak.

Prof. Waldemar Paruch, politolog zwraca uwagę, że opinia publiczna w przypadku katastrofy rządowego TU-154M mogła być bardzo silnym wsparciem jeśli polski rząd wystąpiłby o międzynarodową komisję.

– Władze Polski nie wystąpiły o międzynarodową pomoc, nie uruchomiły międzynarodowego śledztwa oddając sprawę Rosji, co utrudniło zapoznanie opinii międzynarodowej z wydarzeniami, które doprowadziły do katastrofy smoleńskiej – mówił prof. Waldemar Paruch.

Katastrofa z 10 kwietnia 2010 roku – na terytorium Rosji ginie głowa państwa i 95 innych osób – przedstawiciele najwyższych władz, generalicja. 17 lipca 2014 roku nad terytorium wschodniej Ukrainy zostaje zestrzelony malezyjski samolot pasażerski. Bilans ofiar – 298 obywateli różnych państw. Niemal 200 z nich to Holendrzy.

 

 

RIRM

drukuj