Fot. PAP

Prokuratura szuka zagranicznej pomocy ws. zdjęć ofiar

Trzy wnioski o pomoc prawną do: Federacji Rosyjskiej, USA i Niemiec zostały wysłane przez śledczych badających sprawę zamieszczenia w Internecie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej – poinformowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Sprawa dotyczy ujawnienia informacji w postaci fotografii wykonanych 10 i 11 kwietnia 2010 r. w Rosji i przedstawiających miejsce katastrofy samolotu oraz wizerunek ciała śp.  prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Prokuratora informowała, że ujawnienie „mogło narazić na szkodę prawnie chroniony interes osób najbliższych prezydentowi oraz prowadzonych postępowań przygotowawczych”.

„We wnioskach chodzi o ustalenie domen, numerów IP i usunięcie treści znajdujących się na serwerach, jeśli to nie jest sprzeczne z przepisami danego państwa, i zabezpieczenie tych treści na potrzeby materiału dowodowego” – informuje prokuratura.

Jest to prośba o usunięcie tych treści, zdjęć i ich kopii, które zostały przez nas wskazane. Oczywiście pod uwagę brane jest również to czy wykonanie takiego usunięcia jest zgodne z  porządkiem prawnym państw do których wnioskujemy, a także o nadanie tych treści na ścieżki i zabezpieczenie dla potrzeb naszego postępowania, a także nadesłanie do nas. To są takie dwa główne cele tych słupków. Trzeba jednak pamiętać, że fakt skierowania tych wniosków nie oznacza, że te wnioski już są u  adresatów, ponieważ one w tej chwili podlegają przetłumaczeniu.  Dodatkowo wniosek skierowany do Niemiec idzie bezpośrednio do prokuratury we Frankfurcie nad Menem. Te dwa wnioski kierowane są za pośrednictwem Prokuratury Generalnej i są zgodne z obowiązującymi przepisami – prok. Renata Mazur, rzecznik prasowa praskiej prokuratury.

Podstawą wszczętego pod koniec października śledztwa jest artykuł Kodeksu Karnego mówiący o funkcjonariuszu publicznym, który „ujawnia osobie nieuprawnionej informację niejawną o klauzuli zastrzeżone lub poufne lub informację, którą uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych, a której ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes”. Grozi za to do trzech lat więzienia.

Wypowiedź prok. Renaty Mazur

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj