fot. pixabay.com

Senat rozpatrzy nowelizację ustawy Prawo oświatowe

Senat na rozpoczynającym się posiedzeniu zajmie się nowelizacją ustawy Prawo oświatowe. Dokument między innymi zwiększa prerogatywy kuratorów oświaty, ale także zmienia zasady wejścia do szkół organizacji pozarządowych.

Zgodnie z procedowaną ustawą, aby organizacja pozarządowa mogła wejść do szkoły, będzie musiała złożyć wniosek do dyrektora placówki. Przed podjęciem decyzji będzie on musiał uzyskać opinię rady rodziców, która przeprowadzi konsultacje z rodzicami.

Wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski, wskazał, że rozwiązania są korzystne z punktu widzenia rodziców. Nowela obejmuje też kilka innych ważnych kwestii.

– Nowelizacja umożliwia uregulowanie tworzenia filii szkół artystycznych oraz daje możliwość zawierania porozumień między samorządami a ministrem kultury dotyczących ich tworzenia. Nowela daje większe prawa rodzicom, jeśli chodzi o informacje na temat zajęć i materiałów, które proponują organizacje pozarządowe podczas ewentualnych zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nowelizacja daje rodzicom możliwość do wyrażenia swojego zdania, czy chcą, aby takie organizacje w ogóle działały w szkole – powiedział wiceminister Dariusz Piontkowski.

Ponadto ustawa zwiększa prerogatywy kuratorów oświaty oraz wprowadza zmiany w edukacji domowej. W minionych tygodniach ustawą Prawo oświatowe zajmowały się senackie komisje samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz nauki, edukacji i sportu. Komisje – głosami senatorów PO i Lewicy – zarekomendowały odrzucenie ustawy w całości. Ich zdaniem ustawa ingeruje w swobodę nauczania.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl