fot. PAP/Leszek Szymański

Białoruś: Minister A. Schmidt-Rodziewicz odwiedza Mińsk, Grodno i Lidę

Od spotkania w Mińsku z ks. abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem, zwierzchnikiem białoruskich katolików, rozpoczęła wizytę na Białorusi minister Anna Schmidt-Rodziewicz, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego.

W Grodnie minister Schmidt-Rodziewicz spotka się z przedstawicielami Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez władze w Mińsku.

„Spotkanie z mniejszością polską to najważniejsza część wizyty” – powiedziała w piątek minister.

W programie wizyty są także spotkania z działaczami ZPB w Lidzie oraz odwiedzenie polskich miejsc pamięci na Grodzieńszczyźnie.

Polska delegacja będzie w sobotę uczestniczyć w uroczystościach z okazji 75. rocznicy bitwy o Surkonty (obwód grodzieński), którą stoczyły oddziały AK z siłami NKWD. Była to pierwsza regularna bitwa pomiędzy oddziałami AK a zajmującymi tereny II RP oddziałami radzieckimi.

W programie wizyty minister Anny Schmidt-Rodziewicz są również spotkania z władzami białoruskimi. M.in. w Mińsku spotkała się ona z pełnomocnikiem rządu ds. religii i mniejszości narodowych Leanidem Hulaką, a w Grodnie odbędzie rozmowy z władzami miasta i gubernatorem obwodu. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja mniejszości polskiej.

„Jeśli mamy rozwijać relacje bilateralne, to jednym z najważniejszych elementów jest stosunek władz Białorusi do naszych rodaków, do polskiej mniejszości” – powiedziała minister.

PAP/RIRM

drukuj