fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Red. P. Szubarczyk o toruńskim Parku Pamięci Narodowej: Jestem bardzo szczęśliwy, że będę mógł zabrać swoich przyjaciół i pokazać im ten park, a tym samym zrobić coś dobrego dla ich wiedzy, świadomości polskiej

Jestem bardzo szczęśliwy, że taki park powstaje. On przecież dopiero się rozwija. Mamy przecież instytut Pamięć i Tożsamość, który gromadzi, weryfikuje wszystkie zeznania, relacje, żeby one były prawdziwe i nie było jakichkolwiek zakłamań czy niedokładności, bo to byłoby niedobrze dla całego parku. Jestem bardzo szczęśliwy, że będę mógł zabrać swoich przyjaciół i pokazać im ten park, a tym samym zrobić coś dobrego dla ich wiedzy, świadomości polskiej – powiedział redaktor Piotr Szubarczyk w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Redaktor Piotr Szubarczyk przedstawił rolę pamięci w przetrwaniu narodów.

– Ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk CSsR powiedział w wywiadzie dla Naszego Dziennika „nie chcemy być narodem bez pamięci i bez tożsamości. Narody, które tracą pamięć, umierają”. Znamy to przecież. To słowa przypisywane marszałkowi Francji i marszałkowi Polski Ferdynandowi Fochowi – mówił redaktor Piotr Szubarczyk.

– Do tego można by jeszcze dodać Cypriana Kamila Norwida, który w jednym ze swych najbardziej znanych wierszy powiedział: „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”. Tak naprawdę przeszłość to jest dziś. Od razu przypomina mi się też Maria Fieldorf-Czarska, która kiedyś nie pozwoliła mi uciec od pewnego pytania: „Czy ty naprawdę wierzysz w świętych obcowanie?”. Zacząłem myśleć, dlaczego tak bardzo nalegała na jasną odpowiedź bez żadnych wykrętów. Polacy, którzy ratowali Żydów. Ktoś powie „zrobiliśmy taki Park Pamięci, ponieważ wynika to z konieczności, bo jesteśmy atakowani przez pewne środowiska żydowskie – powiedział gość Radia Maryja.

Redaktor Piotr Szubarczyk zwrócił uwagę, że należałoby zbudować kolejne miejsce pamięci, które byłoby poświęcone osobom różnych narodowości, które ratowały Polaków.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że taki park powstaje. On przecież dopiero się rozwija. Mamy przecież Instytut Pamięć i Tożsamość, który gromadzi, weryfikuje wszystkie zeznania, relacje, żeby one były prawdziwe i nie było jakichkolwiek zakłamań czy niedokładności, bo to byłoby niedobrze dla całego parku. Jestem bardzo szczęśliwy, że będę mógł zabrać swoich przyjaciół i pokazać im ten park, a tym samym zrobić coś dobrego dla ich wiedzy, świadomości polskiej. Warto by teraz zbudować drugi park pamięci, gdzie będą nazwiska Żydów, Rosjan, Niemców, Ukraińców, którzy nam pomogli. Pewnie nie będzie trzeba aż tylu kolumn stawiać, ale nawet gdyby to było kilka kolumn, to i to warto – oznajmił redaktor Piotr Szubarczyk.

Historyk odniósł się także do rosnącej agresji ze strony środowisk LGBT.

– Wczoraj w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu byliśmy świadkami gorszących scen. Młody dwudziestoparoletni policjant stoi bezradny na ulicy, a przed nim równie młody człowiek obwiązany wielokolorową szmatą trzyma nad głową coś, co wygląda na flagę i godło RP, tylko że jest jakieś takie dziwne. Jest to zniewaga orła, barw narodowych. O co ten młody człowiek walczy? Mówi, że walczy o prawa dla ludzi z kategorii LGBT, ale przecież oni mają u nas w kraju wszystkie prawa. My o tym doskonale wiemy – podsumował gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem redaktora Piotra Szubarczyka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj