fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Wicepremier J. Sasin o roli świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego w postrzeganiu historii: To on tak naprawdę zapoczątkował w Polsce zupełnie inne myślenie o historii, o naszej roli w niej, ale również o roli historii i pamięci dla przyszłości polskiego narodu

To on tak naprawdę zapoczątkował w Polsce zupełnie inne myślenie o historii, o naszej roli w niej, ale również o roli historii i pamięci dla przyszłości polskiego narodu. Już jako prezydent Warszawy przywrócił Warszawiakom ale i wszystkim Polakom pamięć o „Powstaniu Warszawskim”. O tym wielkim krwawym zrywie, bez którego nie byłoby dziś wolnej Polski – mówił wicepremier Jacek Sasin podczas uroczystości otwarcia Narodowego Muzeum Pamięci „Zachowali się jak trzeba” w Toruniu.

Wicepremier Jacek Sasin zwrócił uwagę na pamięć, o której mówił święty Jan Paweł II.

– Pamięć w sposób bezpośredni wpływa na to, czy zachowamy tożsamość o naszej odrębności, o tym, że jesteśmy Polakami i mamy swoją historię, czy rozpłyniemy się w bezkształtnej i bezideowej masie. Jakże bardzo szkoda, że przez dziesięciolecia ci, którzy rządzili Polską, kształtowali świadomość naszego społeczeństwa, nie chcieli słuchać papieskich napomnień. Efektem tego są złe skutki, z którymi dzisiaj się borykamy. To relatywizacja historii, próba odwracania pojęć, które dla nas są oczywiste, kto był ofiarą a zbrodniarzem. Na szczęście coraz więcej ludzi dostrzegało, że ten brak pamięci o naszej historii, że podążanie tą drogą, prowadzi do nikąd – mówił minister aktywów państwowych.

Nie da się pominąć ogromnej roli ogromnej roli świętej pamięci prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego – kontynuował.

– To on tak naprawdę zapoczątkował w Polsce zupełnie inne myślenie o historii, o naszej roli w niej, ale również o roli historii i pamięci dla przyszłości polskiego narodu. Już jako prezydent Warszawy przywrócił Warszawiakom ale i wszystkim Polakom pamięć o „Powstaniu Warszawskim”. O tym wielkim krwawym zrywie, bez którego nie byłoby dziś wolnej Polski, bo pamięć o zrywie Powstania Warszawskiego była tym światłem, które oświecała drogę do wolności i niepodległości. Prezydent Lech Kaczyński jako pierwszy mówił o potrzebie zadośćuczynienia, jako pierwszy stworzył raport o zniszczeniach Warszawy, który nigdy wcześniej nie powstał, a który dzisiaj jest świadectwem nie tylko myślenia o tym, że sprawiedliwość musi mieć także swój materialny wymiar, ale jest także świadectwem tego, jak powinniśmy dzisiaj rozmawiać z tymi, którzy za te zniszczenia odpowiadają o tym, aby ich winy zostały odkupione nie tylko słowami, ale również czynami – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

radiomaryja.pl

drukuj