fot. Tomasz Strąg

Wicepremier P. Gliński na otwarciu Parku Pamięci Narodowej: Instytucje pamięci są nam potrzebne, ponieważ nie potrafimy istnieć bez prawdy

Instytucje pamięci są nam potrzebne, ponieważ nie potrafimy istnieć bez prawdy. To są także instytucje refleksji nad wartościami, które są potrzebne do życia. To instytucje, które służą swoistemu rachunkowi sumienia – wskazał na otwarciu Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Każda wspólnota, aby żyć i trwać, potrzebuje tożsamości. Jest ona kształtowana przez codzienne wybory, a przede wszystkim poprzez doświadczenie. Doświadczenie zaklęte w pamięci – mówił wicepremier Piotr Gliński.

Każda mądra wspólnota narodowa, buduje swoją pamięć poprzez instytucje pamięci – podkreślił.

Muzeum Pamięć i Tożsamość jest wspólnie budowane przez polskie państwo i środowisko toruńskie. To muzeum ma opowiadać historię Polski poprzez aksjologię św. Jana Pawła II. To jedno z 85 przedsięwzięć inwestycyjnych w obszarze muzealnym, które w tej chwili jest budowane przez polski rząd, przez polskie państwo. […] Mamy tych przedsięwzięć bardzo, bardzo wiele – akcentował minister kultury i dziedzictwa narodowego.

To są także instytucje, gdzie poszukujemy sensu życia – mówił.

Wicepremier Piotr Gliński podziękował także za wspólną budowę w Toruniu Muzeum Pamięć i Tożsamość.

To wielki honor, że możemy współpracować z ojcem Dyrektorem, z panią prezes, z ojcem ekonomem. Muszę powiedzieć, że z wszystkich tych przedsięwzięć, które w tej chwili prowadzimy, jako polski rząd (jest ich jak powiedziałem bardzo wiele) to przedsięwzięcie jest jednym z najsprawniejszych, najszybszych, najbardziej zdecydowanych. Tu się najprawdopodobniej najbardziej chce, to stworzyć i za to serdecznie dziękuję – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

radiomaryja.pl

drukuj