Raport „o naprawie Rzeczpospolitej”

Stworzenie raportu obywatelskiego „o naprawie Rzeczpospolitej” zapowiada kandydat PiS na premiera Piotr Gliński i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa Krzysztof Szczerski.

Raport obywatelski „o polskiej wolności i republice”, jak akcentuje prof. Szczerski ma odwoływać się m.in. do dorobku eksperckich, publicznych debat poświęconych najważniejszym problemom kraju.

– Raport „o naprawie Rzeczpospolitej” ma być w pewnym sensie podsumowaniem cyklu debat eksperckich, które odbywały się w kręgu prof. Piotra Glińskiego przez ostatnie miesiące. Szczególnie tej dotyczącej państwa, która była w grudniu, gdzie szereg wybitnych ekspertów do spraw kongregacji państwa, administracji, zarządzania państwem zgłaszało swoje postulaty, uwagi do tego jak należy naprawić funkcjonowanie polskiego państwa. Z drugiej strony ten raport ma być podsumowaniem czy zwróceniem uwagi na tematy, problemy, które pojawiły się dotychczas w pracach Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa – powiedział poseł Krzysztof Szczerski.

Mechanizmy demokracji, państwa prawa, solidarności społecznej i wolnej debaty działają w naszej Ojczyźnie źle. Liczne grupy społeczeństwa są wykluczone i znajdują się na marginesie życia ekonomicznego – mówił prof. Krzysztof Szczerski.

Jednocześnie wyjaśnia, że dotyczy to dużej części rodzin wielodzietnych, ludzi bezrobotnych, biednych, chorych, starszych, niepełnosprawnych. To wielki, polski wstyd – mówi poseł PiS. Ponadto jak dodaje raport nie ma być końcem dyskusji, ale rozpoczęciem merytorycznej debaty.

– Naszym marzeniem jest, żeby ten dokument wywołał dyskusje obywatelską. Jak zostanie przedstawiony? Chcemy go rozesłać do różnych środowisk w całej Polsce po to, żeby wzbudzić taką obywatelską refleksję, namysł nad naprawą Rzeczpospolitej. Uważamy, że dzisiaj ten stan Polski jako republik Rzeczpospolitej czyli tego państwa, które łączy wolność ze wspólnotą, że w tych dwóch wymiarach Polska jest w bardzo opłakanym stanie jeśli chodzi o wolność czy wspólnotową solidarność wewnątrz państw – dodaje poseł Krzysztof Szczerski.

Dokument ma być gotowy wiosną.

Wypowiedź posła Krzysztofa Szczerskiego:


Pobierz Pobierz

 

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl