Szczyt Ukraina-UE w lutym

Szczyt Ukraina – Unia Europejska odbędzie się 25 lutego w Brukseli.

O dacie szczytu poinformowała administracja prezydencka w Kijowie, po rozmowie telefonicznej Wiktora Janukowycza z przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso.

Szczyty ukraińsko-unijne odbywają się co roku, jednak w 2012 roku do spotkania nie doszło ze względu na problemy z demokracją na Ukrainie. Bruksela wytyka władzom Ukrainy prześladowanie oponentów politycznych, co przejawia się m.in. w wyrokach więzienia dla liderów opozycji, byłej premier Julii Tymoszenko i byłego szefa MSW Jurija Łucenki.

O początku przyszłego roku, jako możliwym terminie szczytu, mówiła niedawno szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, jednak konkretnych dat wówczas nie wymieniała. Ashton oświadczyła jednakże, że w listopadzie 2013 roku może dojść do podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina – UE.

Bruksela chce, by przed podpisaniem umowy Kijów udowodnił, że jest do tego gotów nie tylko ze strony formalnej. Domaga się reform prawa i systemu sądowniczego, który często kieruje się rozwiązaniami odziedziczonymi przez Ukrainę jeszcze po byłym ZSRS.

Ukraińcy nie dają na razie jednoznacznych odpowiedzi na wysuwane przez UE postulaty, a prezydent Janukowycz coraz częściej mówi, że Kijów gotów jest „przyłączyć się do niektórych przepisów” Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl