PAP/Leszek Szymański

Min. P. Gliński: Żołnierze Wyklęci nie godzili się na sowiecką, stalinowską, ponurą noc

Żołnierze Wyklęci to polscy patrioci, którzy nie godzili się na sowiecką, stalinowską, ponurą noc – podkreślił w sobotę w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość rozpoczęła się przy tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych, umieszczonej na dawnej siedzibie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Alejach Ujazdowskich (obecnie budynek Ministerstwa Sprawiedliwości).

Wicepremier Gliński przypomniał, że w tym gmachu „więzieni byli polscy patrioci, więzieni byli Żołnierze Wyklęci, więzieni byli ci, którzy nie godzili się na sowiecką, stalinowską, ponurą noc”.

„To były czasy ciężkie, przerażające, mówi się, że to były czasy skomplikowane. Ale racje były jednoznaczne. My się nie godzimy na relatywizm, na doszukiwanie się jakichś usprawiedliwień, na relatywizację tamtej ciemnej stalinowskiej nocy. W tę noc ginęli Polacy, ginęli każdego dnia – w lasach, w ubeckich katowniach i także w tym gmachu” – podkreślił szef MKiDN.

Przypomniał, że w budynku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zginął Jan Rodowicz ps. „Anoda”.

„Jego wyciągnięto z domu rodzinnego 24 grudnia, w Wigilię. Jaki Polak mógłby dokonywać aresztowań swoich przeciwników politycznych w wigilię Bożego Narodzenia? To jest bardzo symboliczne. Chciano, żeby nie było Wigilii, żeby nie było Bożego Narodzenia, żeby nie było Polski i żeby nie było także tych bohaterów” – powiedział wicepremier.

Przypomniał, że nadal nie odnaleziono szczątków wielu Żołnierzy Wyklętych.

„Dzięki prof. (Krzysztofowi) Szwagrzykowi, dzięki środowisku wokół niego, wokół IPN-u i wielu innym środowiskom nie ustajemy w działaniach, żeby odszukać każdego. I zawsze 1 marca powtarzamy, że nigdy nie ustaniemy w tym wysiłku, żeby każdego odszukać i każdego policzyć i żeby spłacać ten dług” – powiedział minister.

Prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że powstaje coraz więcej instytucji zajmujących się pamięcią o tamtych wydarzeniach, m.in. Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce i Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej. Dziękował wszystkim zaangażowanym w dbanie o pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Do tragedii Żołnierzy Wyklętych nawiązuje data dnia ich pamięci, która upamiętnia rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec zostali zabici w stołecznym więzieniu przy ul. Rakowieckiej, gdzie teraz powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Inicjatorem dnia pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym był prezydent Lech Kaczyński, który skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl