fot. pl.wikipedia.org

Rodziny katyńskie z wicepremierem Glińskim pielgrzymują na Cmentarz Wojenny w Charkowie

70 przedstawicieli Federacji Rodzin Katyńskich, wraz z wicepremierem, ministrem kultury Piotrem Glińskim weźmie dziś udział w uroczystościach na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Pielgrzymka organizowana jest w 18. rocznicę otwarcia pierwszego „cmentarza katyńskiego”.

„Pielgrzymka rodzin katyńskich na Polski Cmentarz Wojenny w Charkowie to wyraz pamięci o tysiącach Polaków, bestialsko zamordowanych przez NKWD” – powiedział PAP wicepremier Gliński.

Szef MKiDN przypomniał, że „prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku”.

„Dopiero po 60 latach, 17 czerwca 2000 r. w Charkowie został otwarty polski cmentarz. Nasza obecność tam, na ziemi skrywającej szczątki blisko 4 tysięcy oficerów Wojska Polskiego, to wyraz dbałości o prawdę historyczną. Dla mnie jako wicepremiera polskiego rządu i ministra kultury jest to szczególnie ważne” – podkreślił.

Piotr Gliński zwrócił uwagę, że MKiDN każdego roku organizuje wyjazd dla rodzin katyńskich.

„Dwa lata temu wspólnie odwiedziliśmy polski cmentarz w Katyniu, rok temu w Bykowni” – dodał.

Pielgrzymka została zorganizowana w odpowiedzi na prośbę środowiska rodzin katyńskich. W uroczystościach weźmie udział Kompania Reprezentacyjna WP.

75 lat temu, 11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o „odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich” w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. 13 kwietnia jest obchodzony jako rocznica zbrodni katyńskiej.

PAP/RIRM

drukuj