Rada Warszawy złoży skargę na PKW

Rada Warszawy zdecydowała, że złoży w sądzie administracyjnym skargę na uchwały Państwowej Komisji Wyborczej kwestionujące decyzje rady ws. podziału dzielnic Ochota i Praga Południe na okręgi wyborcze.

Takiego podziału Rada Warszawy dokonała pod koniec marca. Wzbudził on także kontrowersje mieszkańców, którzy wnieśli do nich skargi. Komisarz wyborczy w stolicy nie uwzględnił ich. PKW po przeanalizowaniu dokonanego podziału uznała jednak, że w przypadku dzielnic, o których mowa, władze stolicy dokonały zmian w zakresie większym niż było to konieczne. Tym samym naruszyły prawo dot. wyznaczania okręgów wyborczych.

Sposób podziału Warszawy przez ratusz i radnych Platformy Obywatelskiej budził też wątpliwości Prawa i Sprawiedliwości – mówi Filip Frąckowiak, radny z tej partii.

– My od początku zwracaliśmy uwagę. Widzieliśmy, że celem tych zmian jest ograniczenie możliwości wyboru przez mieszkańców, którzy nie chcieliby głosować na Platformę Obywatelską, więc te zmiany dokonywane były z myślą o korzyściach dla Platformy Obywatelskiej. Jeśli Państwowa Komisja Wyborcza dopatrzyła się takich nieprawidłowości, to jednocześnie też potwierdza, że dzieje się bardzo dużo w Warszawie, zarządzanej przez Hannę Gronkiewicz-Waltz takich niedoskonałości administracyjno-urzędniczych, które są być może błędami, decyzjami podejmowanymi celowo albo wykonywanymi w wyniku niekompetencji urzędników. To tylko pokazuje tę władzę w Warszawie – komentuje Filip Frąckowiak.

Rada Warszawy nie zgadza się z oświadczeniem PKW. Zastępca dyrektora stołecznego biura prawnego powiedziała, że komisja zastosowała niewłaściwy przepis w podstawie prawnej, a dokonany podział dzielnic jest prawidłowy.

Rady gmin miały dokonać podziału na okręgi wyborcze do 1 kwietnia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl