W. Tomaszewski: Chcemy pracować dla każdego wyborcy

Będziemy starali się pracować dla każdego wyborcy, aby ich codzienne sprawy rozstrzygać w tandemie naszych przedstawicieli na różnych szczeblach władzy, zarówno w parlamencie, jak i w samorządach – powiedział europoseł Waldemar Tomaszewski. Szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w audycji „Z parlamentu Europejskiego” w TV Trwam odniósł się do wyniku ostatnich wyborów do litewskiego parlamentu. 

6 procent poparcia i klub parlamentarny w litewskim sejmie to duży sukces społeczności polskiej na Litwie – ocenił europoseł Waldemar Tomaszewski.

– Zdobyliśmy osiem mandatów w litewskim parlamencie. Uzyskaliśmy ok. 6 proc. głosów w skali kraju. Będziemy więc mieli swój klub parlamentarny i to jest wielki sukces polskiej społeczności na Litwie, gdyż nie było łatwo przed czterema laty uzyskać taki wynik. Dziękujemy Bogu i dziękujemy ludziom – powiedział Waldemar Tomaszewski.

Szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie wyjaśnił również zasady systemy wyborczego, który obowiązuje na Litwie.

– Na Litwie mamy mieszany system wyborczy. Parlament składa się ze 141 osób. 70 posłów jest wybierany z listy krajowej, tak samo jak w Polsce, głosując na partię. Trzeba przekroczyć min. 5-procentowy prób wyborczy. Drugą połowę wybiera się w okręgach większościowych, podobnie jak polskich senatorów. Tam, żeby zdobyć mandat w pierwszej rundzie, trzeba uzyskać co najmniej 50 proc. głosów – wskazywał polityk.

Zwycięstwo partii Chłopów i Zielonych w wyborach do litewskiego parlamentu jest końcem fasadowych zmian wśród rządzących – stwierdził europoseł Waldemar Tomaszewski.

– Dobrze, ze doszło do zmiany, bo u nas scena polityczna była tak skonstruowana, że w zasadzie niby następowały zmiany po każdych wyborach, ale zmian de facto nie było. To były bardziej zmiany fasadowe, a nie jakieś realne, co mogłoby przyczynić się do poprawy jakości życia naszej ludności. Socjaldemokraci zmieniali konserwatystów i odwrotnie. Tak było przez 25 lat – rządziły w zasadzie dwie partie na zasadzie, że jedna zmienia drugą – akcentował Waldemar Tomaszewski.  

Przewodniczący AWPL wymienił również podstawowe założenia programowe swojej partii. Jak zauważył, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie kieruje się wartościami chrześcijańskimi.

– Mieliśmy swoje hasła: uczciwa polityka […] w imię wartości chrześcijańskich, co jest istotne i w zasadzie najważniejsze w dzisiejszym świecie, również sprawiedliwość społeczna, która również wynika z wartości chrześcijańskich i jest również bardzo mocno akcentowana w Ewangelii. Mieliśmy cały pakiet ustaw związanych ze zwiększeniem dochodów naszej ludności, z polityka prorodzinną, ze zwiększeniem emerytur, ale też wskazywaliśmy, skąd wziąć na to pieniądze. Jako jedyna partia zaproponowaliśmy wprowadzenie podatku bankowego – powiedział polityk.  

AWPL pomaga Polakom, mieszkającym na Litwie, w rozwiązywaniu problemów dotyczących m.in. oświaty oraz możliwości korzystania z języka polskiego – zwrócił uwagę europoseł Waldemar Tomaszewski.

– Mocno angażujemy się w rozstrzyganie problemów Polaków na Litwie. Podstawowa batalia toczy się o sytuację polskich szkół na Litwie. Udało się zachować 31 gimnazjów. […] Są określone problemy w Wilnie, gdzie liberalne władze samorządowe są nieprzychylne dla polskiej mniejszości i tam jest zagrożonych kilka szkół. […] Odnośnie innych spraw, związanych z używaniem języka, to będziemy mocno zabiegali i nie tylko na poziomie ustawowym. Będziemy też korzystali z możliwości demokracji –  podkreślił Waldemar Tomaszewski.

Całość rozmowy z europosłem Waldemarem Tomaszewskim w audycji „Z Parlamentu Europejskiego” można zobaczyć [tutaj]

RIRM

drukuj