fot. PAP/Darek Delmanowicz

Premier M. Morawiecki: Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy, choć nie dostaje środków z Unii Europejskiej

Po niemal dwóch miesiącach wojny na Ukrainie Polska wciąż nie dostaje unijnych środków na pomoc uchodźcom. Wydatki pokrywane są z naszego budżetu. Tymczasem wyzwań jest coraz więcej.

Od wybuchu wojny do Polski wjechało ponad 2 mln 700 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Polska pomaga, choć nie dostaje środków z Unii Europejskiej, mówi premier Mateusz Morawiecki. [czytaj więcej]

– Potwierdzam to, że żadnego nowego finansowania nie otrzymaliśmy, jedynie zgodę na przesunięcie z jednej szufladki w naszej własnej szafie do drugiej szufladki w tej samej szafie, więc to nie jest żadna jakaś bardzo realna pomoc – poinformował premier Mateusz Morawiecki.  

Komisja Europejska proponuje, aby Polska skorzystała z unijnych pieniędzy, które otrzymała, np. na rolnictwo.

– Nie mamy wolnych środków. To jest taka opowieść: „weźcie sobie, tylko przesuńcie sobie”. To co? Mamy zerwać kontrakty, umowy, przetargi na drogi, na koleje, na różne rzeczy, które są w trakcie? To jest niesolidna postawa Komisji Europejskiej – ocenił europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Bogdan Rzońca.  

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia jednak, że temat dodatkowych środków nie jest zamknięty i nadal trwają rozmowy. Tymczasem wciąż blokowane są środki dla Polski w ramach Funduszu Odbudowy. Komisji Europejskiej ma zastrzeżenia co do tzw. praworządności w Polsce – zaznacza dr Marcin Kędzierski.

– Ostatnia wizyta Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, w Kijowie i w Warszawie dawała nadzieję, że uda się uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy. Niestety, ten spór trwa – powiedział dr Marcin Kędzierski.  

Polska cały czas negocjuje z Komisją Europejską o odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, wskazuje wiceminister sprawa zagranicznych, Paweł Jabłoński.

– Mamy jednak nadzieję, że uda się to zrobić. Sprawa nie jest jeszcze ostatecznie rozwiązana. Będzie do tego potrzebna na pewno jedność polityczna, jedność zarówno po stronie polskiej, jak i Unii Europejskiej. Te rozmowy, które prowadzimy, są trudne i wymagające. Zbliżamy się do celu, ale wciąż jeszcze trochę pozostało – wyjaśnił wiceminister Paweł Jabłoński.  

Polska potrzebuje unijnych środków, ponieważ zaledwie 60 tysięcy uchodźców znalazło zatrudnienie. Oferty pracy można znaleźć między innymi w samorządowych punktach informacji.

– Mamy 125 ofert. Głównie w branży turystycznej, ale nie tylko. Ponad 40 osób znalazło już zatrudnienie – podkreśliła wiceprezydent Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim.

W pierwszych tygodniach wojny wielu Polaków przygarnęło uchodźców pod swój dach. Takich rodzin jest jednak coraz mniej.

– Coraz mniej osób zgłasza mieszkania, które może oddać do dyspozycji dla uchodźców. To jest problem, bo nie mamy miejsc, gdzie możemy te osoby lokować – powiedziała Agnieszka Karwat-Kędzierska, koordynator centrum recepcyjnego z Gdańska.

Największym wyzwaniem jest przygotowanie systemu edukacji na 1 września –  zauważa wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker.

– Część tych dzieci już jest w polskich szkołach i uczy się języka polskiego, część tych dzieci uczy się dziś w sposób zdalny z Ukrainy, część tych dzieci nie poszła do szkoły – pójdzie dopiero od 1 września – zwrócił uwagę wiceminister Paweł Szefernaker.   

Ponad połowę uchodźców z Ukrainy stanowią dzieci.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl