fot. PAP/Leszek Szymański

K. Szymański: Jednym z priorytetów ukończenie działań związanych z rynkiem wewnętrznym UE

Jednym z naszych priorytetów na najbliższe pięć lat nowego cyklu instytucjonalnego w UE jest ukończenie działań związanych z rynkiem wewnętrznym – podkreślił podczas debaty wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Konrad Szymański podczas debaty „Europa w czasie przemian – jak odpowiedzieć na społeczno-ekonomiczne wyzwania w UE?” ocenił, że nowy cykl instytucjonalny w UE to dobry moment, żeby zrewidować i skorygować pewne cele Wspólnoty. Podkreślił, że polski rząd stara się znajdować kompromisy; zwrócił uwagę na wkład Polski w kształt przyjętej przez unijnych liderów agendy strategicznej na lata 2019-2024.

Wiceszef MSZ podkreślał także rolę wspólnego rynku, który – jak mówił – jest jednym z największych „wciąż nie w pełni wykorzystywanych i ukończonych” aktywów UE.

„Zależy nam na tym, żeby poświęcić więcej uwagi rynkowi wewnętrznemu. Nie chodzi tylko o zrównoważony rozwój, zieloną przyszłość, czyli kwestie klimatyczne, ale też o ukończenie działań związanych z rynkiem wewnętrznym – to jest jeden z naszych priorytetów na najbliższe pięć lat” – zadeklarował Konrad Szymański.

Wśród innych priorytetów wyróżnił m.in. próbę politycznego otwarcia się Wspólnoty na kraje poza UE, prowadzenie polityki obronnej we współpracy z NATO, politykę klimatyczną uwzględniającą sprawiedliwą transformację energetyczną, migracje, ochronę konkurencyjności czy wzmocnienie parlamentów narodowych.

PAP

drukuj