Napisz UE o dyskryminacji Telewizji Trwam

Europejska Agenda Cyfrowa (Digital Agendy for Europe) jest programem Komisji Europejskiej, która prowadzi do 14 czerwca br. konsultacje społeczne dotyczące stanu mediów w Europie. To kolejna szansa, aby Polacy wskazali na problem dyskryminacji milionów katolików w naszej Ojczyźnie dokonanej poprzez nieprzyznanie Telewizji Trwam przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji miejsca na cyfrowym multipleksie.

W tych konsultacjach może wziąć udział każdy obywatel kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Czasu nie jest dużo, bowiem zakończą się one w najbliższy piątek tj. 14 czerwca br.

Europejska Agenda Cyfrowa jest jedną z inicjatyw przewodnich strategii „Europa 2020”. Działająca w ramach tej agendy niezależna Grupa Wysokiego Szczebla w sprawie Wolności i Pluralizmu Mediów opublikowała w styczniu br. raport o sytuacji na rynku medialnym w Europie. W dokumencie tym wskazano na szereg zaleceń, które zostały zamieszczone jako treść publicznych konsultacji. Dzięki temu możemy wyrazić naszą opinię oraz ewentualny niepokój i obawę o sytuacji na rynku medialnym w Polsce.

Jak wyrazić swoją opinię?

Każdy, kto zechce wziąć udział w konsultacjach, może to uczynić, wypełniając formularze opublikowane na stronie internetowej agendy,  dostępne w trzech językach: angielskim, niemieckim i francuskim.

Otwierając pierwszą stronę konsultacji należy zaznaczyć, czy bierzemy w nich udział jako osoba prywatna (In a personal capacity), czy przedstawiciel instytucji, organizacji (On behalf of an organisation, institution or similar entity). Następnie należy zatwierdzić, klikając na „Next Page”.

Na kolejnej stronie należy uzupełnić kilka informacji o sobie, m.in. w jakim charakterze odpowiadamy (obywatel, badacz, innym) oraz imię i nazwisko, płeć, wiek, narodowość, obecne miejsce zamieszkania, wykształcenie, status zawodowy. Ostatnie pytanie dotyczy tego, czy wcześniej pracowaliśmy w branży medialnej.

Po uzupełnieniu powyższych danych i zatwierdzeniu poprzez kliknięcie „Next Page” przechodzimy bezpośrednio do trzydziestu rekomendacji, na temat których mamy możliwość wyrażenia swoich opinii. Ważna informacją jest to, że nie jest wymagane uzupełnianie wszystkich trzydziestu punktów. W sprawie Telewizji Trwam najważniejsze są dwa: 4 i 7.

Rekomendacja nr 4 dotyczy w głównej mierze instytucji mających dbać o wolność i pluralizm w mediach – w Polsce to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

Jak wyjaśniono, obywatele poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej mają prawo do wolności i pluralizmu w mediach. Ponadto zaznaczono w tym punkcie, że proces nadawania koncesji powinien być przejrzysty, równy wobec wszystkich, a także poddany odpowiedniej kontroli, a działalność krajowych organów do spraw regulacji rynków audiowizualnych musi być niezależna. W tym zaleceniu można poinformować o przemilczeniu przez KRRiT prawie 2,5 mln podpisów Polaków, którzy podpisali się przeciwko dyskryminacji Telewizji Trwam przy konkursie na MUX-1. Takie działania powodują, że Krajowa Rada nie realizuje podstawowego zadania, jakim jest zapewnienie pluralizmu w mediach.

Z kolei rekomendacja nr 7 poświęcona jest zasadzie konkurencyjności w mediach.

W zaleceniu tym wskazano, że krajowe urzędy dbające o prawidłową konkurencję – w Polsce to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – powinny dokonać oceny środowiska i rynku medialnego w swoim państwie, za wskazaniem na ewentualne zagrożenia pluralizmu i wolności mediów. Analizując tę rekomendację w kontekście sprawy Telewizji Trwam, można zauważyć, iż w sytuacji, kiedy Krajowa Rada nie przestrzega pluralizmu medialnego w Polsce, to Komisja Europejska powinna interweniować wobec rządu Polskiego, aby zajął się tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Uzupełnienia powyższych zaleceń można uczynić w języku polskim. Po dokonaniu tego należy zatwierdzić „Next Page”, wówczas zostaniemy odesłani do „Uwag końcowych”, w których można wpisać jeszcze inne uwagi dotyczące przedmiotu konsultacji. Ostatnim elementem konsultacji jest złożenie deklaracji o zezwoleniu na wykorzystanie przez agendę przesyłanych przez nas danych oraz podanie naszego adresu mailowego. Aby przesłać opinię w konsultacjach należy zaznaczyć „Submit”.

Szansa dla Telewizji Trwam

Całość zajmuje zaledwie kilka minut, a być może to kolejna droga, aby wymóc na polskich decydentach przejrzysty proces cyfryzacji oraz równy wobec wszystkich obywateli dostęp do mediów, w tym także katolickich.

Rekomendacje powstałe w wyniku konsultacji społecznych są podstawą dla Komisji Europejskiej do formułowania konkretnych zleceń dla krajów członkowskich. Mimo że nie są to akty normatywne, to mają one wagę polityczną.

Kwestia konsultacji społecznych dotyczących wolności i pluralizmu w mediach została rozpropagowana także poprzez portal społecznościowy Facebook, gdzie w specjalnie utworzonym przez studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wydarzeniu młodzi Polacy zachęcają do wzięcia udziału w konsultacjach. Jednocześnie apelują, aby każdy, kto przesłał swój formularz do agendy wysłał na maila [email protected] krótkie potwierdzenie. W ten sposób zyskają oni dodatkową pewność otrzymania przez agendę opinii w sprawie Telewizji Trwam.

Sprawa dyskryminacji tej katolickiej stacji poruszyła serca milionów Polaków w kraju i poza jego granicami. W jej obronie zbierane są podpisy, wysyłane listy protestacyjne, swoje stanowisko wyrazili pasterze polskiego Kościoła oraz politycy, podjęto także uchwały rad miast i gmin, a ulicami nie tylko polskich miast przeszły setki marszów i pikiet. Niestety dotychczas polscy decydenci wydają się pozostać „głusi” na tak wyraźny głos polskiego społeczeństwa. Poinformowanie unijnej agendy o sytuacji wokół Telewizji Trwam jest kolejną szansą na zwrócenie uwagi międzynarodowej opinii publicznej na dyskryminację głosu milionów Polaków oraz zagrożeń pluralizmu i wolności mediów w naszej Ojczyźnie.

Izabela Kozłowska

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl