fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] P. Ł. Andrzejewski: Mamy inną wizję Europy niż Unia Europejska

Mamy inną wizję Europy niż Unia Europejska. Mamy wizję Polski według prymasa Stefana Wyszyńskiego, a Europy według św. Jana Pawła II i to trzeba mówić. Trzeba to mówić: mamy dalej idące prawa człowieka niż to, co robi Unia Europejska – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja sędzia Piotr Łukasz Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.

Piotr Łukasz Andrzejewski zaznaczył, że wyzwanie stanowi dziś przywrócenie właściwego porządku źródeł prawa i międzypaństwowego szacunku w ramach Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę, że w Polsce wśród polityków opozycyjnych istnieją destruktorzy państwa i narodu polskiego, stąd też istnieje potrzeba ich dyscyplinowania.

– Jest problem, jak uporządkować poszczególne działania, jak ośmielić dzisiaj prezydenta, premiera i rząd, i stworzyć im zaplecze dla bardziej zdecydowanego, jednoznacznego reagowania na chęć zwasalizowania Polski – mówił wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.

Jednak problem nie istnieje jedynie wewnątrz państwa polskiego.

– Jest natomiast problem uporządkowania świadomości biurokracji i decydentów organizacji międzynarodowej, do której na razie należymy, tzn. Unii Europejskiej, co do tego, jak wygląda stosunek szacunku wzajemnego – naszego dla prawa tej organizacji i szacunku tej organizacji dla tożsamości i prawa jej członków. Muszę przypomnieć, że przecież w innych państwach członkowskich prymat i nienaruszalność konstytucji tych państw zostały potwierdzone przez tamtejsze trybunały konstytucyjne i nie było takiego jazgotu i takiego hejtu międzynarodowego i wewnętrznego z tego tytułu – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Podkreślił, że obecnie ewidentnie forsowany jest plan zwasalizowania Polski i należy się temu przeciwstawiać.

– Temu trzeba przeciwdziałać w sposób spokojny, umiejętny, a nie tylko się tłumaczyć – zauważył sędzia.

Wyjaśnił, że w Polsce obowiązuje prawo unijne, ale w zakresie, w którym Polska przyznała kompetencje organom UE.

– Tymczasem organa Unii, poza traktatowymi, bardzo ogólnymi kompetencjami, przy pomocy Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, realizując opinie Komisji Europejskiej i komisarzy, forsują szczegółowo treść tego, czym jest prawo europejskie, nie licząc się ani z polskim systemem prawa, ani z polską konstytucją – akcentował wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.

Zdaniem gościa „Aktualności dnia”, w obliczu konfliktu z Unią powinniśmy w sposób nieugięty i spokojny tłumaczyć, na czym polega nasza wizja Europy.

– Mamy inną wizję Europy niż Unia Europejska. Mamy wizję Polski według prymasa Stefana Wyszyńskiego, a Europy według św. Jana Pawła II i to trzeba im mówić. Trzeba to mówić: my mamy dalej idące prawa człowieka niż to, co robi Unia Europejska, my mamy swoją praworządność, a oni swoją praworządność. My ich szanujemy na ich poziomie prawnym, niech sobie rządzą w Holandii czy w Berlinie, natomiast w Polsce rządzi polska konstytucja, polski Trybunał Konstytucyjny – zwrócił uwagę sędzia Piotr Łukasz Andrzejewski.

Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu zaznaczył przy tym, że finansowanie Polskiego Ładu nie powinno stanowić przeszkody w takim działaniu, bowiem – jak powiedział – należy przestać udawać, że poza Unią nie istnieją inne źródła finansowania.

– A jeżeli nam wstrzymają to, co nam się należy, to my wstrzymamy też w takim zakresie naszą składkę. Przecież my utrzymujemy Unię i tę ogromną ilość darmozjadów z ogromnymi funduszami urzędniczymi rozbudowany bez wyraźnej potrzeby w samej strukturze tej organizacji międzynarodowej – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Dodał, że Polska ma szacunek do Unii Europejskiej, w zamian wymaga równego traktowania.

– A nie jak pariasa – zwasalizowanego, skolonizowanego, pretendującego do tego, by być Europejczykiem – zaznaczył sędzia.

Aby jednak Polska mogła należycie walczyć o swoje prawa, należy ośmielić władze, a temu służą Komitety Obrony Suwerenności, do których zakładania zachęca gość „Aktualności Dnia”.

Całą rozmowę z Piotrem Łukaszem Andrzejewskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl