fot. PAP/EPA

Wiceszef Komisji Europejskiej: Pewne kwestie w polskim KPO wciąż wymagają rozwiązania

W polskim Krajowym Planie Odbudowy (KPO) nadal są pewne kwestie wymagające rozwiązania – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Dodał, że KE pozostaje w kontakcie z władzami w Warszawie.

„Jeśli chodzi o polski Krajowy Plan Odbudowy, to jego ocena wciąż trwa. Podstawą tej oceny są kryteria wymienione w rozporządzeniu dotyczącym Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF)” – zaznaczył Valdis Dombrovskis po nieformalnej wideokonferencji unijnych ministrów finansów i gospodarki.

„Jest 11 głównych kryteriów, 11 elementów, które oceniamy w każdym KPO. Wciąż są pewne sprawy wymagające rozwiązania w (polskim) planie, jesteśmy w ciągłym kontakcie z polskimi władzami. Są one zatem świadome kwestii, które powinny być rozwiązane, by zakończyć proces oceny. Przyglądamy się (też) sprawie prymatu prawa unijnego i jej potencjalnym implikacjom dla polskiego KPO” – dodał wiceprzewodniczący KE.

Valdis Dombrovskis zastrzegł, że nie może zbyt szczegółowo komentować sprawy, która cały czas jest przedmiotem dyskusji Komisji i Polski.

Dopytywany o KPO Węgier wyjaśnił, że termin oceny w tym przypadku został przedłużony do końca września.

„Prace nad planami krajowymi (…) – zarówno oceny, jak i zatwierdzanie – będą kontynuowane jesienią. Pozostaje to sprawą pilną, abyśmy mogli właściwie rozpocząć odbudowę Europy” – skonkludował przedstawiciel KE.

PAP

drukuj