fot. PAP/Darek Delmanowicz

Premier apeluje do protestujących ratowników o stuprocentową dostępność służby zdrowia

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do protestujących ratowników medycznych, by dostępność służby zdrowia była stuprocentowa albo nawet wyższa.

Przedstawiciele tej grupy zawodowej od dawna walczą o wyższe wynagrodzenia, nie zgadzają się też na wyjątkowo trudne warunki pracy.

Od 1 września rozpoczęli ogólnopolski protest. Część z nich nie przyszła do pracy lub wzięła minimalną liczbę godzin podczas dyżurów.

Szef rządu oświadczył dziś, że trwają rozmowy resortu zdrowia z różnymi grupami zawodowymi pracującymi w służbie zdrowia. Dodał, że liczy, że w najbliższym czasie dojdzie do uzgodnień w sprawie płac w służbie zdrowia.

– Ponieważ potrzebujemy jak najsprawniejszej dostępnej służby zdrowia  dla leczenia zarówno pandemii w sytuacji, gdy czwarta fala zapewne nadejdzie, jak również wszystkich pozostałych schorzeń, które niestety nie były leczone w taki sposób, jak powinny być leczone również ze względu na epidemię. Tak więc bardzo proszę, żeby dostępność była stuprocentowa albo nawet wyższa. Staramy się dbać o to, aby była sprawiedliwość społeczna, aby były wynagrodzenia na poziomie adekwatnym do sytuacji gospodarczo-społecznej w Polsce i wiążące się również z innymi grupami zawodowymi – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Ratownicy zapowiadają, że 11 września chcą wziąć udział w dużej manifestacji pracowników ochrony zdrowia, która ma odbyć się w stolicy.

RIRM

drukuj