fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk o potrąceniu Polsce kolejnych pieniędzy przez Komisję Europejską: Niestety widać, że polityka jest silniejsza od ustaleń. Wszystko wskazuje na to, iż KE wspiera Donalda Tuska w jego powrocie do władzy

Niestety widać, że polityka jest silniejsza od ustaleń. Wszystko wskazuje na to, że KE wspiera Donalda Tuska w jego powrocie do władzy (…). Rozumiem, że wysłanie byłego premiera z powrotem do Polski ma być wsparte także blokowaniem środków dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy w nadziei, iż owe blokowanie doprowadzi do tego, że przynajmniej część wyborców Prawa i Sprawiedliwości od tej partii się odwróci i będzie głosować na Platformę Obywatelską – podkreślił dr Zbigniew Kuźmiuk, poseł do Parlamentu Europejskiego, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Komisja Europejska ponownie potrąciła Polsce fundusze związane z wcześniejszą działalnością Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tym razem chodzi o 33 miliony euro.

To jest sytuacja co najmniej dziwna, ponieważ do momentu, w którym została przyjęta ustawa przedłożona przez prezydenta Andrzeja Dudę, gdzie poprzednią Izbę Dyscyplinarną zastąpiła Izba Odpowiedzialności Zawodowej, wydawało się, że kary nie będą już naliczane i potrącane. To jest inicjatywa Komisji Europejskiej, tutaj TSUE dało KE wolną rękę, ale mówiąc szczerze, jeżeli zawarto polityczne porozumienie z Ursulą von der Leyen, że projekt ustawy, który został złożony przez Prezydenta RP, zostanie przyjęty w tym kształcie, czyli zostanie zastąpiona Izba Dyscyplinarna Izbą Odpowiedzialności Zawodowej, będzie nowa ścieżka dochodzenia przez sędziów, który czują się pokrzywdzeni decyzjami poprzedniej izby – wskazał dr Zbigniew Kuźmiuk.

Ustawa, o której mowa, została konsultowana z Komisją Europejską na etapie projektu, tym samym została ona przyjęta. W takiej sytuacji widać, że polityka jest silniejsza od ustaleń. Komisja Europejska wyraźnie wspiera Donalda Tuska, którego celem jest ponowne objęcie władzy w Polsce przez Platformę Obywatelską.

Jeżeli chodzi o rozstrzygnięcia prawne, to ustawa na etapie projektu była konsultowana z Komisją Europejską. Rozwiązania zawarte w propozycjach zostały przyjęte i nie powinno być powodów, dla których po ich uchwaleniu są w dalszym ciągu kontestowane przez KE. Niestety widać, że polityka jest silniejsza od ustaleń. Wszystko wskazuje na to, że KE wspiera Donalda Tuska w jego powrocie do władzy (…). Rozumiem, że wysłanie byłego premiera z powrotem do Polski ma być wsparte także blokowaniem środków dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy w nadziei, iż owe blokowanie doprowadzi do tego, że przynajmniej część wyborców Prawa i Sprawiedliwości od tej partii się odwróci i będzie głosować na Platformę Obywatelską. Wtedy PO wygra wybory i Donald Tusk przyjedzie do Brukseli, a wówczas przewodnicząca KE powie, że „z praworządnością w Polsce jest już wszystko w porządku, możemy uruchomić pieniądze, które były dla waszego kraju blokowane”. Być może taki jest plan – zaznaczył poseł do Parlamentu Europejskiego.

Dr Zbigniew Kuźmiuk zaznaczył, że projekt, o którym mowa, został uchwalony przez polski parlament wiosną tego roku.

To, co uchwalił polski parlament jeszcze wczesną wiosną tego roku, to były sprawy, które zostały uzgodnione z KE. Ten projekt złożony przez Andrzeja Dudę był wcześniej konsultowany i zawierał wszystkie rozwiązania, których oczekiwała KE. Co więcej, po uchwaleniu tej ustawy przewodnicząca KE przyjechała do Polski z pozytywną opinią KE o polskim KPO. W wyniku tej pozytywnej opinii po trzech tygodniach Rada Unii Europejskiej zaakceptowała polskie KPO – mówił gość programu „Polski punkt widzenia”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl