fot. pixabay.com

Co z dziewiątym pakietem sankcji wobec Federacji Rosyjskiej?

Bez porozumienia zakończyły się w Brukseli rozmowy w sprawie przyjęcia dziewiątego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Po obradach ambasadorów miał pojawić się impas spowodowany nowymi dodanymi zapisami.

Po płaszczykiem bezpieczeństwa żywnościowego w projekcie dziewiątego pakietu unijnych sankcji miały się pojawić zapisy, które de facto umożliwiają wykreślenie z list sankcyjnych każdej z 1,5 tys. osób i podmiotów, jeśli mają udziały w produkcji żywności. Mowa więc też o oligarchach i zbrodniarzach.

Według nieoficjalnych informacji z listy surowców objętych sankcjami – na prośbę Grecji – wykreślony został sprężony gaz ziemny. Odpowiada on za jedną czwartą wolumenu gazu objętego zakazem importu z Rosji.

Nowe obostrzenia są potrzebne m.in. w obszarze surowców i sektora bankowego – ocenił Karol Maszota, politolog. Wskazał jednak na trudne do pogodzenia podziały w UE.

– Orędownikami wprowadzenia nowych obostrzeń dla Federacji Rosyjskiej była Polska oraz kraje bałtyckie, które postulowały konieczność większego sankcjonowania wymiany handlowej z Rosją. Kraje Europy Zachodniej – zwłaszcza Niemcy i Francja – podchodziły nie tyle sceptycznie, ale ostrożnie do nowego pakietu sankcji, gdyż wiele ich firm jest powiązanych umowa z firmami rosyjskimi, a także mają wiele zamówień publicznych w samej Federacji Rosyjskiej – powiedział Karol Maszota.

Przyjęcie sankcji w UE wymaga jednomyślności 27 państw członkowskich. Pomimo impasu rozmowy mają toczyć się w Brukseli w weekend z nadzieją na porozumienie.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zaproponowała w środę dodanie prawie 200 osób i podmiotów gospodarczych do unijnej listy sankcji wobec Moskwy. W dziewiątym pakiecie restrykcji miałyby znaleźć się rosyjskie siły zbrojne i trzy banki w Rosji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl