fot. PAP/Adam Warżawa

W siedzibie Muzeum Piaśnickiego zakończyły się prace budowlane

Zakończyły się prace budowlane w Villi Musica – nowej siedzibie Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. W piątek przebywał tam minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński.

Piaśnica nazywana jest pomorskim Katyniem. To tam jesienią 1939 roku  hitlerowskie Niemcy rozpoczęły masowe mordy wpisujące się w plan unicestwienia polskiego państwa.

– W  jej lasach zginęły tysiące osób. Różne źródła badawcze szacują liczbę zamordowanych od 6 tysięcy do 14 tysięcy ofiar – mówił wicepremier Piotr Gliński.

Jak wskazywał minister kultury i dziedzictwa narodowego, w żadnym innym regionie nie zginęło tak wiele osób.

– Dziś nie odwrócimy tego dramatu, ale mamy obowiązek honorować ofiary i pamiętać także o zbrodniarzach. Mamy obowiązek odróżniać zło od dobra i opowiadać o tych tragicznych wydarzeniach. Mamy obowiązek z należną troską i starannością dbać o polską wspólnotę, o kolejne pokolenia w perspektywie lekcji historycznych – oznajmił szef resortu kultury.

W imię tego obowiązku powstało Muzeum Piaśnickie. Mieści się ono w szczególnym miejscu – Villi Musica. Przed wojną zamieszkiwał ją dr Franciszek Panek, znany lekarz i społecznik. Jego dwie córki zostały rozstrzelane w Piaśnicy. Ich dom stał się siedzibą miejscowego gestapo.

– Miejscem kaźni polskich patriotów, których torturowano, męczono i stąd wywożono na rozstrzelanie. Jest to więc miejsce święte, a jednocześnie najlepsze dla przedstawienia dramatycznej i tragicznej historii piaśnickiej – zaakcentował wicepremier.

Upamiętnienia domagała się lokalna społeczność. Zarządzeniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego 16 grudnia 2015 roku powołane zostało Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, które jest oddziałem Muzeum Stutthof – przypomniał dyrektor placówki, Piotr Tarnowski.

– Od tego czasu ruszyły prace koncepcyjne i budowlane – podsumował Piotr Tarnowski.

W piątek prace budowlane oficjalnie zostały zakończone. Inwestycję sfinansowano z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl