fot. Tomasz Strąg

Min. P. Gliński: Próbowano ze mnie zrobić antysemitę

Mówiłem o języku, a dowiedziałem się, że mówię o Holokauście – mówi „Sieciom” minister kultury prof. Piotr Gliński, odnosząc się krytyki, która spadła na niego po słowach o analogii między językiem propagandy goebbelsowskiej a językiem, którym opozycja mówi o PiS. Próbowano zrobić ze mnie antysemitę – dodaje.

Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński odniósł się do reakcji opozycji i części mediów na słowa, które padły w listopadzie w rozmowie z tygodnikiem „Wprost”.

„Język, którym mówi się o PiS, ma wykluczać, unicestwiać, ma nas odczłowieczać, delegitymizować, mamy być tak traktowani, jak Żydzi przez Goebbelsa. Ma wzbudzać w nas obrzydzenie” – powiedział wówczas prof. Piotr Gliński.

„Mówiłem o języku, a dowiedziałem się, że mówię o Holokauście. Próbowano nawet zrobić ze mnie antysemitę i człowieka, który nie zna historii. Szaleństwo i próba zabicia wolności słowa. W żadnym elemencie nie porównywałem naszej sytuacji do losu ofiar niemieckiego ludobójstwa. Odnosiłem się jedynie do porównania technik propagandowych, technik wykluczenia, dehumanizacji, budowania kordonów sanitarnych wobec części społeczeństwa” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego tygodnikowi.

Piotr Gliński zaznaczył, że dobrym przykładem „języka nienawiści” są słowa „pisowska szarańcza”.

Ich autorem jest lider PO Grzegorz Schetyna, który podczas październikowej konwencji regionalnej Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu mówił, że w najbliższych wyborach (samorządowych – PAP) Polacy wybiorą między „wolnością” a „brakiem wolności”.

„Musimy wygrać te wybory i zmobilizować wszystkie pozytywne siły i strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS-owską szarańczę” – stwierdził wówczas szef Platformy.

Piotr Gliński pytany, czy popełnił błąd, porównując język propagandy III Rzeszy do języka używanego przez opozycję odpowiedział, że nie był to błąd merytoryczny, ale „polityczny – być może”.

„Mimo zrozumiałych emocji musimy zrobić wszystko, by nie dać się wciągnąć w takie medialne przepychanki. Nie dawać pretekstu, bo nasi przeciwnicy walczą głównie przez emocje” – dodał.

„Wszystko jest redukowane do ekstremalnie radykalnych potępień, mamy ciągłe stosowanie technik manipulacyjnych, jak kreowanie sytuacji tzw. paniki moralnej. To polega na tym, że każde normalne działanie z naszej strony, które zagraża ich interesom, choć w innym kontekście jest całkowicie neutralne i akceptowalne, może być traktowane jako atakujące najświętsze, najważniejsze, niepodważalne wartości. Cokolwiek zrobimy, jest uznawane za atak na wolności, demokrację, prawość, przyzwoitość” – ocenił minister Gliński.

PAP/RIRM

drukuj