fot. PAP/Paweł Supernak

Min. P. Gliński w Ostrołęce: Polska przetrwała dzięki wyborom Żołnierzy Wyklętych

Dzięki wyborom Żołnierzy Wyklętych, ale także ich poprzedników, nasza wspólnota funkcjonuje. Polska istnieje i naszym obowiązkiem jest pamiętać o tym – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Szef resortu kultury przemawiał w trakcie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Placówka będzie żywą instytucją pamięci i powstaje dla dobra Polski i Polaków, akcentował prof. Piotr Gliński.

– To Muzeum jest poświęcone tym bohaterom polskiej historii, którzy podejmowali dramatyczne decyzje. W historii może najważniejsze jest właśnie to, jak pojedynczy ludzie wybierają w okresie próby. Nasze pokolenie nie ma przed sobą takich dylematów, ale dzięki tym wyborom nasza wspólnota funkcjonuje. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tym także dla przyszłych pokoleń. To będzie muzeum edukacyjne, interakcyjne, żywe miejsce, żywa instytucja pamięci, która będzie przenosiła to, co najważniejsze i co decydowało o tym, że Polska przetrwała – zaznaczył minister.

W uroczystości wzięli też udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz ks. bp Janusz Stepnowski, biskup diecezji łomżyńskiej.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstanie w byłym areszcie śledczym w Ostrołęce. Otwarcie placówki dla zwiedzających ma nastąpić jesienią przyszłego roku. Budowa Muzeum jest finansowana w ramach dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

RIRM

drukuj