fot. PAP/Mateusz Marek

Wicepremier P. Gliński wziął udział w otwarciu wystawy pt. ,,Droga ku wolności”

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wziął udział w otwarciu wystawy pt. ,,Droga ku wolności”. Wydarzenie odbyło się na Dworcu Centralnym w Warszawie. Ekspozycję przygotowano w związku z 40. rocznicą powstania ,,Solidarności”.

Wystawa przedstawia powojenną drogę do wolności, którą podążył polski naród w XX w. Plansze jej poświęcone przygotowano w lekkiej, komiksowej formie.

Wicepremier Piotr Gliński, otwierając wystawę, podkreślał, że polska ,,Solidarność” była cudem bardzo ciężko zapracowanym przez Polaków. Polityk zaznaczył, że w 1980 roku, w czasie gdy doszło do masowych protestów w całej Polsce i powstania ,,S”, nastąpiła zmiana jakościowa w myśleniu Polaków.

– To, co w tej chwili obserwujemy na Białorusi, to nastąpiła zmiana myślenia o tym, że można pokonać komunizm, że to jest wyobrażalne i że już nigdy nie będzie powrotu do tego, co było. Mimo stanu wojennego i innych wydarzeń. Polska >>Solidarność<< była cudem, ale cudem bardzo ciężko zapracowanym przez Polaków. Mimo naszej krwawej, straszliwej historii wycięcia polskich elit, przetrwaliśmy w jakimś sensie cudem i potrafiliśmy rozpocząć rozmontowywanie systemu komunistycznego. To jest wielka zasługa dla świata. Nie tylko dla Polski, dla Europy, ale i dla świata – zaznaczył Piotr Gliński. 

Wicepremier wskazał, że dzięki atrakcyjnej formie wystawy można komunikować tę piękną i ważną wiadomość, że ,,Solidarność” była początkiem zmian prodemokratycznych i prowolnościowych na całym świecie.

Wystawa pt. „Droga ku wolności” została przygotowana przez ,,Tygodnik Solidarność” i Narodowe Centrum Kultury. Ekspozycję będzie można oglądać na głównych dworcach w Warszawie, Lublinie, Krakowie i we Wrocławiu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl