fot. PAP/EPA

Rosyjski zbrodniarz znowu grozi użyciem broni nuklearnej

Są kolejne groźby Władimira Putina o użyciu broni nuklearnej. Jednocześnie agresor, według Brytyjczyków, ma szukać uzbrojenia w takich krajach jak Iran i Korea Północna. O potrzebie wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej rozmawiali w piątek w Waszyngtonie minister Zbigniew Rau i sekretarz stanu USA, Antony Blinken.

Donbas jest pod ciągłym ostrzałem Rosjan. Najcięższe walki toczą się o Bachmut. Armia ukraińska uznaje go za najbardziej krwawy i brutalny rejon szturmowany przez agresora.

– Okupanci praktycznie zniszczyli Bachmut – kolejne miasto Donbasu, które rosyjska armia zamieniła w spalone ruiny – przekazał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Nawet jeśli Rosja zajmie Bachmut, to w ocenie wielu analityków nie będzie miało to przełomowego znaczenia, jeśli chodzi o przebieg wojny. Sekretarz generalny NATO wysyła ciągłe ostrzeżenia, że dalej istnieje ryzyko, iż agresja Kremla przerodzi się w konflikt światowy. Swoje zdanie Jens Stoltenberg przedstawił na antenie publicznego norweskiego nadawcy.

 „Straszliwa wojna na Ukrainie to również wojna, która może stać się pełnowymiarową wojną, przerodzić w dużą wojnę między NATO i Rosją” – wskazał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Kolejny raz Ukraina otrzymuje sprzęt wojskowy od Amerykanów. Prezydent Joe Biden wyraził zgodę na przekazanie do Kijowa nowego pakietu militarnego, wartego 275 mln dolarów. Sprzęt, który obejmuje m.in. dodatkowe rakiety do wyrzutni HIMARS, pojazdy wojskowe i systemy wzmacniające obronę powietrzną, jest już w drodze na Ukrainę. Za priorytet ten ostatni element uznali wspólnie szefowie dyplomacji Polski i USA, którzy spotkali się w Waszyngtonie. Minister Zbigniew Rau zajął stanowisko, że nie potwierdziły się doniesienia, iż Republikanie będą ograniczać dostawy do Kijowa.

– Istnieje bardzo silne, ponadpartyjne poparcie dla walczącej Ukrainy – zaakcentował prof. Zbigniew Rau.

Rosyjski agresor wciąż podtrzymuje groźbę użycia broni jądrowej. Łączy to z oskarżeniami kierowanymi w stronę Amerykanów, bo to im zarzuca, że broń jądrowa stała się dla nich bronią prewencyjną.

– Jeśli mówimy o prewencyjnym uderzeniu rozbrajającym, może powinniśmy przyjąć tę praktykę naszych amerykańskich partnerów, ich pomysły na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Myślimy o tym – zaakcentował Władimir Putin, zbrodniarz wojenny.

Według brytyjskiej ambasador przy ONZ, Kreml straszy, ale sam ma braki, gdy mowa o pociskach balistycznych, dlatego chce pozyskać więcej broni m.in. z Iranu.

– Jesteśmy prawie pewni, że Rosja stara się pozyskiwać broń z Korei Północnej oraz innych krajów objętych silnymi sankcjami, ponieważ ich własne zapasy wyraźnie się kurczą – podsumowała Barbara Woodward.

Brytyjska ambasador wskazała, że od sierpnia do Rosji trafiły setki dronów z Iranu. W drugą stronę Kreml zamierza dostarczyć bardziej zaawansowane komponenty wojskowe. Tymczasem, jak poinformował Reuters, wyraźny sygnał w kierunku Władimira Putina wysłały Indie. Premier tego kraju zrezygnował z corocznego szczytu Indie–Rosja. Może wiązać się to z groźbami nuklearnymi agresora.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl