fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Wirtualne zwiedzanie Rezydencji Królewskich

W Polsce ruszyła kolejna już akcja „Darmowy listopad” w Rezydencjach Królewskich. W tym roku zwiedzanie muzeów odbędzie się w formie online.

Akcję „Darmowy listopad” zainaugurował wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

– Darmowy listopad to akcja znana, doceniana i oczekiwana od dawna. Raz do roku w listopadzie nasze Rezydencje Królewskie są udostępniane za darmo wszystkim zwiedzającym. Niestety w czasie pandemii nie możemy zrealizować tej akcji w sposób tradycyjny, dlatego realizujemy ją online – powiedział prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Wirtualne spacery po muzeach, webinaria, historyczna debata, 500 wirtualnych lekcji dla szkół, historia na wesoło dla dzieci – to tylko kilka z wielu atrakcji, które zostały przygotowane na listopad przez najsłynniejsze Rezydencje Królewskie w Polsce. W programie jak zawsze biorą udział m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, czy Łazienki Królewskie.

– W tym roku także Zamek w Malborku, mało kto wie, że to przez ponad 300 lat była także rezydencja polskich władców od 1457 do 1772 roku oraz Zamek Sandomierski, gdzie mieści się Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, od tego roku współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zamek zbudowany przez Kazimierza Wielkiego – wyjaśnił prof. Piotr Gliński.

Celem akcji jest przede wszystkim edukacja poprzez sztukę. Propozycje są skierowane do wszystkich grup wiekowych, podkreślają dyrektorzy muzeów.

– 23 listopada pragniemy wszystkich państwa zaprosić do odbycia wirtualnego spaceru po Zamku Sandomierskim, gdzie zaprezentujemy państwu historię naszej rezydencji, jak również zaprezentujemy obiekty goszczące na naszych stałych ekspozycjach – powiedziała Iwona Łukawska, dyrektor Muzeum Okręgowego na Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Dokładny program i terminy zwiedzania zamieszczone są na stronie internetowej Ministerstwa Kultury.

 

TV Trwam News

drukuj