fot. PAP/Radek Pietruszka

Minister kultury wręczył odznaczenia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru; wśród odznaczonych T. Stankiewicz-Podhorecka

W Międzynarodowy Dzień Teatru minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wręczył zasłużonym twórcom, aktorom, krytykom teatralnym odznaczenia państwowe, w tym medale Gloria Artis. Wśród odznaczonych jest Temida Stankiewicz-Podhorecka, krytyk teatralny związana z „Naszym Dziennikiem”.

W 1961 roku Międzynarodowy Instytut Teatralny ustanowił Międzynarodowy Dzień Teatru. W Polsce pozycja teatru jest szczególna z uwagi na uwarunkowania historyczne – mówi wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

– W okresie zaborów to było jedno z nielicznych miejsc, może oprócz Kościoła, gdzie żywe słowo, polskie słowo, było ważne, było słuchane, było przenoszone z pokolenia na pokolenie – przypomina prof. Piotr Gliński.

Podobną rolę teatr pełnił także w komunizmie, gdzie był oazą wolności i strażnikiem wartości narodowych. Dziś niestety często teatr jest forpocztą ideologii skrajnej lewicy, opiera się na antywartościach, destrukcji i bluźnierstwie. To dominujący nurt, ale też w teatrze można zobaczyć wartościowe spektakle.

Z okazji dnia teatru minister wicepremier Piotr Gliński wręczył wybitnym ludziom teatru państwowe nagrody. Wśród odznaczonych jest krytyk teatralny temida Stankiewicz Podhorecka.

Temida Stankiewicz–Podhorecka nie kryła wzruszenia z otrzymania tego szczególnego wyróżnienia Gloria Artis. Tym bardziej, że jest tym krytykiem teatralnym, który w swoich recenzjach nie oszczędza reżyserów i aktorów, zamieniających sztukę na ideologię lub tanią publicystykę. Cieszy więc to, że taki głos – mocno krytyczny wobec współczesnego teatru – został doceniony.

– Moje zainteresowania teatralne są od wielu lat, jeszcze od lat szkolnych. Przez cały czas jestem wierna tym zainteresowaniom. Kocham teatr i właśnie dlatego, że kocham teatr, nie zgadzam się z taką formą, jaką nam dziś prezentuje i z tymi antywartościami, które propaguje – zaznacza Temida Stankiewicz–Podhorecka.  

Teatr – jak dodaje Temida Stankiewicz-Podhorecka – jest tym miejscem, które kształtuje widza, zwłaszcza młodego. Jakie więc życzenia ma laureatka nagrody Gloria Artis względem teatru?

– Dobrze byłoby, gdyby wrócił do wartości, gdyby znów na powrót stał się sztuką przez duże „S”, gdyby był piękny i uwznioślał widza – wskazuje Temida Stankiewicz–Podhorecka.

W Polsce jest ponad 800 teatrów; 121 to teatry publiczne utrzymywane głównie przez samorządy, 4 zaś to teatry narodowe, będące bezpośrednio pod opieką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort wpiera finansowo także część teatrów publicznych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj