Dla kogo stanowiska komisarzy europejskich?

Dziś rozpoczynają się rozmowy przyszłego szefa Komisji Europejskiej, Jean-Claude Junckera z kandydatami na komisarzy Unii Europejskiej. Nowa komisja ma rozpocząć pracę 1 listopada. Nie wiadomo, kiedy urząd zakończy kompletowanie, ponieważ wiele krajów nie zgłosiło swoich kandydatów. Nie zrobiła tego, m.in. Belgia, która od maja nie ma rządu.

Sobotnie decyzje szczytu UE w sprawie stanowisk przewodniczącego Rady Europejskiej oraz szefa unijnej dyplomacji otworzyły drogę do sformowania nowej Komisji Europejskiej.

Jednak nie wszystkie kraje zgłosiły swoich kandydatów. Nie zrobiła tego pozostająca od majowych wyborów bez rządu Belgia. Polska z kolei zgłosiła jako kandydata szefa MSZ Radosława Sikorskiego, jednak był on proponowany na stanowisko, na które w sobotę nominację otrzymała włoska minister spraw zagranicznych – Federica Mogherini.

Junckerowi brakuje nie tylko belgijskiego kandydata do KE, ale też kobiet komisarzy. Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz ostrzegł:

– Komisja, w której nie będzie odpowiedniej równowagi płci może nie uzyskać poparcia większości w Parlamencie Europejskim.

Nie jest jasne także to, na jakie stanowisko może liczyć Polska po tym, jak premier Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej. Według pojawiających się wcześniej nieoficjalnych informacji skład nowej KE może być znany nie wcześniej niż 10 września.

Dr Marian Szołucha, ekonomista, zwraca uwagę, że skład Komisji zależy w dużej mierze od nowego układu sił w Unii Europejskiej.

– Tam jest realna władza biurokratyczna, realna władza wykonawcza i dlatego warto zabiegać o to, by nie zostać zmarginalizowanym w podziale stanowisk komisji. Komisarzy europejskich jest tylu, co krajów członkowskich UE. Jest to poniekąd podział sztuczny. W tej chwili jest ich oczywiście 28 – tyle co państw wspólnoty europejskiej. Podkreślam jednak, że trzeba zwrócić uwagę na to, że komisarz komisarzowi, tak jak minister ministrowi w kraju, na poziomie narodowym nie jest równy – powiedział dr Marian Szołucha.

 

 

TV Trwam News/ RIRM  

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl