Unia Europejska dąży do ujednolicenia edukacji szkolnej w krajach członkowskich

Członkowie prezydenckiej Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania przestrzegają przed rewolucją w szkołach. Wskazują, że obecne propozycje rządu dotyczące nowej podstawy programowej mogą iść w parze z planem wdrożenia Europejskiego Obszaru Edukacji.

Szef prezydenckiej Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania, prof. Andrzej Waśko, zauważa, że Europejski Obszar Edukacji wpisuje się w propozycję, w której po zmianach traktatów edukacja stałaby się jedną ze wspólnych polityk unijnych. Obecnie – jak przypomina – jest to wyłączna kompetencja krajów członkowskich.

Doradca prezydenta wskazuje przy tym na obecne zamiany w polskim szkolnictwie.

– Cała opinia publiczna jest poruszona informacjami o projektach ograniczenia zadawania zadań domowych albo ograniczenia ocen w szkołach. Tego typu pomysły pojawiają się w ramach projektu edukacji włączającej, o której już trochę w Polsce wiemy. Należy ona do trzonu Europejskiego Obszaru Edukacji – zwraca uwagę prof. Andrzej Waśko.

Ekspert ocenia też, że data wdrożenia Europejskiej Obszaru Edukacji zbiega się z planami minister edukacji, Barbary Nowackiej, która zapowiedziała wprowadzenie całościowej, nowej podstawy programowej we wrześniu 2026 roku.

– To są przesłanki, które pozwalają stwierdzić, że mamy do czynienia z rodzajem pilotażu przed wielką reformą (koincydencja dat 2025-2026 jest znacząca) i zapowiedziała, że to, z czym się spotykamy w postaci propozycji zmian w podstawie programowej, to tylko kosmetyczna korekta. Prawdziwa wielka korekta nastąpi w 2026 roku – mówi szef prezydenckiej Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania.

Według zapewnień instytucji unijnych celem Europejskiego Obszaru Edukacji jest „poprawienie dostępu do wysokiej jakości edukacji i szkoleń oraz zwiększenie mobilności między systemami edukacji w różnych krajach”. Pomysł utworzenia tego projektu został po raz pierwszy zatwierdzony przez unijnych przywódców na szczycie społecznym w 2017 r. W ub. roku Rada UE przyjęła rezolucję „Europejski obszar edukacji: perspektywa na rok 2025 i dalsze lata”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl