120 mln na ratowanie imigrantów w UE

Unia Europejska zwiększy budżet na ratowanie imigrantów do 120 mln euro. Liderzy państw Wspólnoty zgodzili się na potrojenie funduszy na operację Tryton, której celem jest patrolowanie granic UE na Morzu Śródziemnym.

Kraje Unii mają wspierać operację Tryton także poprzez przekazanie dla niej statków, samolotów, ludzi oraz pieniędzy. Szczegóły planowanych działań nie są na razie znane.

Unia Europejska podjętą decyzją leczy jedynie objawy imigracji – ocenił poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych.

– Unia ma dylemat, ponieważ jesteśmy konfrontowani z falą emigracji. Teraz pojawia się pytanie: leczyć objawy czy przyczyny? Przyczyny to stabilizowanie tych państw, niedopuszczenie do emigracji poprzez podniesienie poziomu gospodarczego i bezpieczeństwa tych państw, na co nas nie stać. Nie mamy w Unii takich środków, tylu żołnierzy, by zagospodarować i odbudować taki kraj, jak Libia czy Syria. W związku z tym leczymy objawy – powiedział Witold Waszczykowski.

Nadzwyczajny szczyt w Brukseli zwołano w obliczu coraz częstszych katastrof na Morzu Śródziemnym, w których giną imigranci usiłujący przedostać się do UE z Afryki czy Bliskiego Wschodu.

RIRM

drukuj