fot. Paweł Palembas

Większość Polski w obszarze podwyższonego ciśnienia

Jak informuje IMGW, Europa północna i częściowo zachodnia znajdą się pod wpływem niżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będą wyże. Przeważająca część Polski pozostanie w obszarze podwyższonego ciśnienia.

Jedynie na północnym zachodzie i północy kraju pogodę kształtować będzie zatoka niżowa, związana z niżem znad południowej Skandynawii. Nadal z południowego zachodu napływać będzie ciepłe polarno-morskie powietrze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 997 hPa i będzie powoli spadać.

W sobotę zachmurzenie kraju małe, miejscami umiarkowane, po południu na północnym zachodzie możliwy wzrost zachmurzenia do dużego i opady deszczu, możliwe lokalne burze. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 15 mm. Temp. maks. od 19, 21 st. na północy do 24 st. lokalnie na południu kraju, chłodniej miejscami na wybrzeżu i w kotlinach karpackich, od 16 do 19 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie umiarkowane, na zachodzie kraju wzrastające do dużego i tam okresami, zwłaszcza w drugiej połowie nocy, opady deszczu, lokalnie możliwa burza. Prognozowana wysokość opadu na północnym zachodzie lokalnie do 15 mm. Temp. min. od 9 do 13 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

W niedzielę zachmurzenie przeważnie duże, większe przejaśnienia możliwe tylko na południowym wschodzie. Okresami opady deszczu i burze. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz lokalnie na Dolnym Śląsku do 15 mm. Temp. maks. od 14 st. na wybrzeżu, 18 st. w centrum do 23 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach burz okresami dość silny, w porywach lokalnie do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni, na wybrzeżu skręcający na północno-zachodni.

W sobotę w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temp. maks. 22 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temp. min. 12 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-zachodni. W niedzielę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu, możliwe burze. Temp. maks. 21 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Podczas burz wiatr w porywach do 60 km/h.

PAP/RIRM

drukuj