fot. PAP/EPA

Sankcje dla prezydenta Wenezueli

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. To reakcja na niedzielne wybory do wenezuelskiego Zgromadzenia Konstytucyjnego. Jak zapowiedziała Unia Europejska, nie uzna głosowania.

– Nie zastraszą mnie. Groźby i sankcje ze strony imperialistów nie zastraszą mnie na tym świecie – oznajmił prezydent Wenezueli Nicolas Marudo po tym, jak Stany Zjednoczone ogłosiły nałożenie na niego sankcji.

– Stany Zjednoczone rozszerzają swoje wysiłki na rzecz rozwiązania obecnych ataków na demokratyczne instytucje Wenezueli przez reżim Maduro – poinformował sekretarz skarbu Steven Mnuchin.

W reakcji na niedzielne wybory do Konstytuanty i podważanie demokracji w Wenezueli, Ministerstwo Skarbu USA ogłosiło nałożenie na Marudo bezprecedensowych sankcji finansowych. Jego aktywa finansowe podlegające amerykańskiej jurysdykcji zostaną zamrożone, a obywatele USA będą mieli zakaz prowadzenia jakichkolwiek interesów z prezydentem Wenezueli.

– Maduro jest nie tylko złym liderem, teraz jest dyktatorem. Stany Zjednoczone stają przed ludźmi Wenezueli w obliczu tego ucisku. Będziemy współpracować z naszymi partnerami, aby zatrzymać wszystkich odpowiedzialnych za eskalacje przemocy i trwające naruszenia praw człowieka – zaznaczył doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Herbert McMaster.

Członkowie Zgromadzenia Konstytucyjnego, którego kadencja nie została określona ustawą, będą mieli praktycznie niegraniczony czas na dokonanie zmian w prawodawstwie wenezuelskim, w tym dotyczących wyborów nowego parlamentu. Obecny, w którym ogromną większość ma opozycja, został praktycznie pozbawiony przez rząd swych prerogatyw i sterroryzowany przez bojówkarzy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj