fot. flickr.com

KE: Polska słabo wydaje fundusze na kolej

Polska słabo wydaje unijne pieniądze na kolej – stwierdziła Komisja Europejska. Rząd PO-PSL do tej pory wykorzystał jedynie 61 proc. pieniędzy przewidzianych na ten cel w programie „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2007-2013.

Interpelację w tej sprawie do Komisji skierował europoseł Tomasz Poręba.

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu zwróciła uwagę na opóźnienia w przygotowywaniu i realizacji projektów ze względu na problemy administracyjne i techniczne.

Europoseł podkreśla, że rząd Platformy Obywatelskiej zmarnował wielką szansę na rozwój naszego kraju.

– Z blisko 5 mld euro Polska wykorzystała zaledwie 60 proc. Jest to sprzeczne z podstawowymi interesami Polski, bo kolej to jedna z najważniejszych gałęzi rozwojowych każdego państwa. Przez nieudacznictwo, przez to, że rząd PO-PSL przez lata nie był w stanie przygotować programu i instrumentarium finansowego, koncepcyjnego i właściwych projektów pod te pieniądze, to jest to wielkie oskarżenie wobec tej ekipy, która po prostu zmarnowała wielką szansę na szybki rozwój naszego kraju – zaznacza europoseł.

Ministerstwo Infrastruktury, odnosząc się do stanowiska KE, zapewniło, że prowadzi stały monitoring projektów, który ma na celu pełne wykorzystanie unijnych środków.

RIRM

drukuj