fot. PAP/EPA

D. Cameron: 23 czerwca referendum ws. członkostwa w UE

Referendum na temat członkostwa Wielkiej Brytanii w UE odbędzie się 23 czerwca – poinformował w sobotę brytyjski premier David Cameron, nazywając plebiscyt „jedną z najważniejszych decyzji” w historii kraju.

„W parlamencie przedstawię propozycję, że Brytyjczycy zdecydują o naszej przyszłości w Europie w referendum na temat pozostania lub wyjścia z UE w czwartek, 23 czerwca” – poinformował David Cameron po posiedzeniu gabinetu.

Rząd zgodził się rekomendować Brytyjczykom, by w referendum opowiedzieli się za pozostaniem w zreformowanej UE – oświadczył premier przed swoją siedzibą na Downing Street.

Cameron powtórzył, że Wielka Brytania „będzie silniejsza, bezpieczniejsza i dostatniejsza w zreformowanej Unii Europejskiej”. Zapewnił, że jeśli Brytyjczycy zdecydują o pozostaniu w UE, będzie nadal domagał się reform, ażeby odpowiedzieć na ich obawy o utratę miejsc pracy czy sprawę zasiłków dla migrantów szukających zatrudnienia na Wyspach.

„Nie kocham Brukseli, kocham Wielką Brytanię” – podkreślił Cameron, zwracając uwagę, że Wielka Brytania może mieć „to co najlepsze z obu tych światów”, jeśli pozostanie w UE, którą określa wynegocjowane w piątek na szczycie w Brukseli porozumienie.

Brytyjski premier jest gotowy do kierowania kampanią na rzecz pozostania W. Brytanii w UE, lecz wciąż musi stawić czoło sceptykom w łonie swej własnej Partii Konserwatywnej – zwraca uwagę agencja Associated Press.

Cameron zaznaczył, że jego ministrowie będą mieć swobodę, czy chcą przyłączyć się do kampanii na pozostanie Londynu we wspólnocie, czy będą lobbować na rzecz Brexitu.

W piątek późnym wieczorem przywódcy unijni obradujący jednomyślnie poparli porozumienie w sprawie zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Jak oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, „to porozumienie odpowiada na wszystkie obawy, wyrażone przez Wielką Brytanię, a jednocześnie nie narusza naszych fundamentalnych zasad”. Podkreślił, że wynegocjowane warunki zapewnią „specjalny status” W. Brytanii w UE, będą prawnie wiążące i nieodwracalne.

Premier Cameron oświadczył w piątek, że wynegocjował „porozumienie, które daje Wielkiej Brytanii specjalny status w UE” i, że uzgodniony kompromis pozwala mu zachęcać Brytyjczyków, by w planowanym referendum zagłosowali za pozostaniem w UE.

Przestrzegł także, by nikt nie spodziewał się, że w razie negatywnego wyniku referendum możliwe będzie wynegocjowanie drugiego, być może lepszego kompromisu z UE.

„Jeśli zagłosujemy za opuszczeniem Unii Europejskiej, trzeba będzie z niej wystąpić” – oświadczył David Cameron.

PAP/RIRM

drukuj