Posiedzenie RBN nt. polityki bezpieczeństwa UE

Dziś w Warszawie zbierze się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Przed posiedzeniem prezydent Bronisław Komorowski powoła w skład rady nowego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

Tematem obrad będzie Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej. Szef BBN Stanisław Koziej, poinformował, że dzisiejsze rozmowy to początek przygotowań do grudniowego spotkania przywódców UE, które będzie poświęcone właśnie polityce bezpieczeństwa i obrony.

Polska występuje z inicjatywami zmierzającymi do znowelizowania pochodzącej z 2003 r. strategii bezpieczeństwa UE. Jak ocenia szef BBN, dokument ten jest przestarzały.

 „Obecnie w Polsce podejmuje się próby rozmontowywania i tak już osłabionej polskiej armii” – akcentuje poseł Dariusz Seliga z sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– To dobrze, że toczą się rozmowy, ale nie bądźmy naiwni. Trzeba mówić społeczeństwu, że bezpieczeństwo jest niezbędne, bo bez niego nie będzie demokracji ,wyborów, szkół – niczego. Będzie nam się wmawiać, że jak sobie  pogadamy w jakimś gronie to ktoś nas obroni itd.  Dlatego ta naiwność i polityka Biura Bezpieczeństwa Narodowego i gen. Kozieja naprawdę jest przeciwnikiem całej tej sytuacji. Brak wyrazistego kierunku jeżeli chodzi o dowództwo; brak ogólnej dyskusji ogólnopaństwowej nawet w Parlamencie.  Są tylko wyrywkowe, krótkie opowiastki o tym jak miałoby to wygląda, a nie jest to nawet  konsultowane z najwyższymi dowództwami – zaznaczył poseł Dariusz Seliga.

Niepokojący jest również brak nadzoru cywilnego nad armią, a także brak jasnego stanowiska rządu ws. armii – dodaje poseł Dariusz Seliga.

– Jest jakaś nieformalna grupa zaprzysiężonych wyższych oficerów, którzy  pracowali nad tą reformą. Gdzieś się spotykali w jakiś zamkniętych pomieszczeniach, pod przysięga po cichu. Ja się pytam gdzie jest  demokracja? gdzie jest cywilna kontrola nad armią? Nie ma głosów, nikt nie słyszał ja też nie słyszałem. Nie ma głosu premiera Tuska – jeśli chodzi o polską armię, nie ma żadnego głosu. Należy postawić pytanie jasno i wyraźnie: Premierze, co z polską armią? co z polskim bezpieczeństwem? – podnosi poseł Dariusz Seliga

Wypowiedź posła Dariusza Seligi


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl