J. Wiśniewska: Tusk nie potrafi oddzielić swojej funkcji od polityki polskiej

Sytuacja w Polsce może być dyskutowana na szczycie UE – powiedział przewodniczący Rady UE Donald Tusk. Taka wypowiedź miała paść podczas spotkania z frakcjami Zielonych i socjalistów w PE – poinformował niemiecki tygodnik „Der Spiegel”.

Według magazynu politycznego Tusk zaznaczył, że instytucje europejskie, a także on sam, mają „prawny i moralny obowiązek” prowadzenia „otwartego dialogu” z krajem członkowskim, który „narusza praworządne struktury”. Donald Tusk miał też powiedzieć, że bardzo krytycznie ocenia wiele akcji nowego rządu w Polsce.

Europoseł PiS-u Jadwiga Wiśniewska ocenia, że Donald Tusk nie potrafi oddzielić swojej funkcji od bieżącej polityki polskiej.

– Z drugiej strony pokazuje, że to jest człowiek małostkowy. Często spotykając się z ludźmi w Polsce słyszę, że niektórzy mówią, że nawet mściwy, a przecież powinien stać twardo po stronie polskiej racji stanu, po stronie polskich interesów. To w ostatnich wyborach parlamentarnych, jesienią ubiegłego roku, w demokratycznych wyborach Polacy zdecydowali, że rządy w Polsce powierzą Prawu i Sprawiedliwości. Tym samym odsunięto od władzy koalicję PO-PSL, której przez lata twarzą był Donald Tusk. Polacy pokazali, że dość już okradania Polski, że czas oddać rządy w ręce ludzi prawych i uczciwych – powiedziała europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Dziś Donald Tusk spotka się w Brukseli z prezydentem Andrzejem Dudą. Z kolei jutro w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata o Polsce.

RIRM

drukuj