Świat znosi sankcje wobec Iranu

Iran wywiązał się z porozumienia atomowego. W związku z tym – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami – Stany Zjednoczone i Unia Europejska zniosły sankcje. Według wielu ekspertów zniesienie restrykcji spowoduje zmianę sytuacji nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale na całym świecie.

Spór o program atomowy Iranu trwał ponad 12 lat. Zachód konsekwentnie nakładał lub zaostrzał sankcje wobec Iranu, by zmusić ten kraj do rezygnacji z  rozwijania programu nuklearnego, co zdaniem zachodnich rządów miało na celu budowę broni jądrowej. Teheran zaprzeczał tym doniesieniom. W wyniku nieugiętego stanowiska i embarga naftowego rokrocznie Iran tracił 40 miliardów dolarów. W sobotę nastąpił wielki przełom. Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego.

– To jest dobry dzień. Działania Iranu zostały zweryfikowane, można rozpocząć zwolnienie Iranu z niektórych kar i starać się uzyskać dostęp do pieniędzy, które zostały zamrożone. I być może najważniejsze, że udało nam się dokonać tego na drodze dyplomacji, bez uciekania się do kolejnej wojny na Bliskim Wschodzie – powiedział Barack Obama, prezydent USA.

Dzięki zniesionym sankcjom, Iran po dziesięciu latach będzie mógł znów eksportować ropę do Unii Europejskiej, a także odzyska dostęp do międzynarodowych rynków finansowych. Przełoży się to także na poprawę sytuacji na Bliskim Wschodzie.

– Zniesienie sankcji wobec Iranu ma pozytywny wpływ na Syrię. Zniesienie sankcji przyczyni się do złagodzenia stosunków Iranu z Europą i USA. To z kolei spowoduje, że podmioty będą chętniej chciały negocjować rozwiązanie wszystkich problemów. Jeśli każdy kraj mógłby usiąść przy takim stole negocjacyjnym, bylibyśmy w stanie znaleźć na wszystko rozwiązania – oznajmił Tarek Ahmed, członek Syryjskiej Partii Socjalnacjonalistycznej.

Zdaniem wielu ekspertów porozumienie w sprawie irańskiego programu atomowego sprawia, że Bliski Wschód, a także cały świat stają się bardziej bezpieczne.

Myślę, że to zniesienie sankcji wobec Iranu odegra pozytywną rolę dla stabilności w regionie. Wejście Iranu do globalnej sytuacji ułatwi rozwiązanie konfliktów regionalnych, a także połączy siły antyterrorystyczne, które przyczynią się do poprawy sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w Iraku, co bez wątpienia nie będzie wcale proste. Tak więc zniesienie sankcji wobec Iranu będzie korzystne dla Iraku w dłuższej perspektywie – zaznaczył Wathiq al-Hashimi, irański analityk.

Iran ma drugie co do wielkości złoża ropy na świecie, a także czwarte największe złoża gazu ziemnego. Od teraz zachodnie firmy będą mogły rozpocząć relacje biznesowe i kupować irańską ropę oraz gaz.


TV Trwam News/RIRM

drukuj