fot. PAP/EPA

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oceniła, że Nord Stream 2 to projekt polityczny

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oceniła, że Nord Stream 2 to projekt polityczny. Ursula von der Leyen zabrała głos w tej sprawie podczas rozmowy z europejską prasą. Wskazała, że wzór postępowania Rosji nie zmienił się na lepsze w czasie budowy tego gazociągu, ale raczej na gorsze.

Szefowa Komisji Europejskiej pytana o to, czy UE powinna wykonać próbę zablokowania Nord Stream 2, podkreśliła, że Komisja Europejska od strony biznesowej maksymalnie już wykorzystała swoje możliwości.

Ekspert ds. energetyki dr Aureliusz Miklaszewski zwrócił uwagę, że gazociąg zagraża bezpieczeństwu energetycznemu całej Europy.

– Nord Stream 2 uzależnia w pewnym sensie Europę Zachodnią od dostaw gazu rosyjskiego. Kto ma energię, ten ją sprzedaje po cenie, jaką uważa za stosowne w połączeniu z warunkami dostaw tej energii. Połączenie bezpośrednie, nie przez Polskę, ale przez Bałtyk bezpośrednio do Niemiec, do Europy Zachodniej jest pewną formą uzależnienia, ale także różnicowania krajów Europy Zachodniej, do których Polska należy w dostępie do źródeł gazu i jego przesyłu – powiedział dr Aureliusz Miklaszewski.

Po otruciu jednego z liderów opozycji antykremlowskiej (Aleksieja Nawalnego), w Niemczech rośnie presja na kanclerz Angelę Merkel w sprawie zaniechania projektu Nord Stream 2.

Gazociąg Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc., ale od grudnia 2019 roku nie prowadzi się przy nim żadnych prac.

RIRM

drukuj