fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

J. Zieliński zapowiada zmiany w Biurze Ochrony Rządu, w tym nowe kompetencje

„Biuro Ochrony Rządu ma uzyskać prawo do czynności operacyjno-rozpoznawczych, aby lepiej rozpoznawać zagrożenia i skuteczniej działać” – mówi wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, który zapowiada zmiany w BOR.

„Od roku trwa naprawa, trwa sprzątanie po tym, co zastaliśmy w tej ważnej instytucji, która była bardzo zdewastowana” – powiedział Zieliński (który nadzoruje BOR) na sobotniej konferencji prasowej w MSWiA.

„Chcemy wyposażyć BOR w nowe kompetencje, m.in. związane ze zdobywaniem w sposób właściwy innym służbom informacji, ich analizowaniem oraz wykorzystywaniem; myślę o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych” – oświadczył wiceminister.

„Dziś BOR nie posiada uprawnień do takich działań, a są bardzo potrzebne po to, żeby dokonywać lepszego rozpoznania zagrożeń i lepiej przygotowywać plany działań ochronnych, metody ochronne i skuteczniej działać” – dodał.

Zieliński zapowiedział też „nowy etos” służby, nawiązywanie BOR do tradycji niepodległościowej AK. Miałaby się też zmienić nazwa BOR.

„Będzie się to może nazywało Narodową Służbą Ochrony, ale nad nazwą będziemy jeszcze dyskutować” – zapowiedział Zieliński.

Dodał, że szef BOR ma się stać takim samym organem, jak szef policji czy Państwowej Straży Pożarnej.

„Dziś tak nie jest; dziś decyzje, któremu takiemu organowi przysługują, podpisuje na jego wniosek minister spraw wewnętrznych” – powiedział.

Mają też być zmniejszone zadania BOR za granicą, a rozszerzone – w kraju. W tym kontekście Zieliński wymienił ochronę przez BOR obiektów służących konstytucyjnym organom państwa, które – jego zdaniem – nie powinny być chronione przez prywatne firmy ochroniarskie.

Według Zielińskiego, w tym roku do Biura ma być przyjętych co najmniej 300 nowych funkcjonariuszy.

„Ten nowy kształt po wprowadzeniu przygotowywanej ustawy o BOR na pewno przyniesie duże usprawnienia w wielu aspektach, ale to nie oznacza, że automatycznie jakiekolwiek zmiany prawno-organizacyjne wyeliminują wszystkie zagrożenia” – oświadczył Zieliński.

„Świat nie idealny, niestety” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj