Premier Beata Szydło w Świebodzicach: Akcja ratunkowa będzie prowadzona do końca

Akcja ratunkowa w Świebodzicach będzie prowadzona do końca, dopóki nie będziemy pewni, że nikogo nie tam nie ma – zapowiedziała premier Beata Szydło. Przekazała też kondolencje rodzinom ofiar.

„Przede wszystkie chcemy złożyć wyrazy współczucia i kondolencje wszystkim rodzinom ofiar. Mamy nadzieję, że te osoby, które są poszkodowane, które są w tej chwili pod opieką medyczną, którym udzielana jest pomoc, będą zdrowe i że wrócą do swoich rodzin” – powiedziała szefowa rządu na miejscu katastrofy budowlanej.

Podziękowała wszystkim służbom, które – jak podkreśliła – od rana ciężko pracują w Świebodzicach. Dziękowała też burmistrzowi miasta i wojewodzie dolnośląskiemu, którzy koordynują akcję.

„Jest tutaj cała rzesza ludzi dobrej woli, którzy poświęcają swój czas, zdrowie, swoje życie narażają, żeby uratować tych, którzy ucierpieli w tej strasznej katastrofie” – powiedziała Szydło.

„Akcja jeszcze trwa. Mamy nadzieję, że nikogo już nie ma pod tymi gruzami, ale tak, jak powiedzieli nam przed chwilą ratownicy, akcja będzie prowadzona do końca. Tak to zawsze jest, że do końca, dopóki nie będzie już uprzątnięty ten teren, nie będziemy pewni, że nikogo tam nie ma, dopóty ratownicy nie zejdą z tego miejsca” – zapowiedziała premier.

„Podjęłam decyzję, że dzieci osierocone (wskutek katastrofy – PAP) otrzymają renty specjalne. Sprawdzamy również sytuację materialną pozostałych osób. Jeśli taka konieczność będzie, to taka pomoc finansowa będzie udzielana” – powiedziała szefowa rządu.

Zapowiedziała, że przygotowane będą też środki na wsparcie miasta.

„Umówiliśmy się, że przez pana wojewodę będzie przekazana informacja co jest potrzebne. Kiedy akacja będzie zakończona, kiedy już będzie wiadomo czego poszczególne rodziny potrzebują, jaka jest potrzeba ze strony miasta, wtedy będziemy podejmowali na bieżąco decyzje. Mogę zadeklarować, że będzie ze strony rządu wszelka pomoc, której burmistrz będzie potrzebował” – zapowiedziała Beta Szydło.

„Akcja ratunkowa będzie trwała całą noc, do uprzątnięcia miejsca po katastrofie budowlanej” – powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

„Wiele wskazuje na to, że pod gruzami nie ma już ludzi, ale musimy być o tym do końca przekonani, stąd akcja (ratunkowa) będzie trwała całą noc” – zaznaczył szef MSWiA i podziękował wszystkim uczestniczącym w akcji ratowniczej.

Budynek w Świebodzicach zawalił się w sobotę, ok. godz. 9.00 rano. W wyniku katastrofy śmierć poniosło sześć osób, a cztery zostały ranne.

PAP/RIRM

drukuj