fot. pixabay.com

Stop manipulacji! Poznański sposób na walkę z oszustwami

W dobie koronawirusa bardzo wiele osób pada ofiarą wyłudzeń. Najczęściej dają się nabierać osoby starsze. W Poznaniu wymyślono sposób na to, jak walczyć z tym nielegalnym procederem.

Mimo że liczba osób,  która daje się oszukać w ostatnich latach spada, oszuści są coraz bardziej zuchwali i wyłudzają coraz większe kwoty pieniędzy. Podszywają się pod wnuczka, policjanta, agenta CBA czy nawet pracownika pomocy społecznej. Zwłaszcza w dobie koronawirusa tego typu oszustw jest sporo.

– Faktycznie w tym okresie jak obserwujemy statystyki rok do roku jest wzmożone działanie tych grup przestępczych, które chcą w jakiś tam sposób wyłudzić pieniądze od osób starszych, od potencjalnych ofiar – powiedział Kazimierz Danielewski, pomysłodawca systemu ochrony seniorów przed wyłudzeniami.

Poznańska fundacja poprzez ogólnopolską akcję „Stop manipulacji! Nie kupuj na prezentacji!” przeciwstawia się nieuczciwym praktykom stosowanym na pokazach. Uświadamia też osoby starsze, jak nie dać się oszukać. Niedawno Kazimierz Danielewski wraz z Piotrem Szałamachą wymyślili sposób na walkę z oszustwami na wnuczka.

– System, który planujemy do implementacji ma działać na zasadzie systemu wczesnego ostrzegania potencjalnej ofiary przed możliwością wyłudzenia – poinformował Piotr Szałamacha

Jak w praktyce miałoby to wyglądać?

– Zakładamy, że będziemy analizować wykonywane połączenia do osób będących celem ataku. I jeżeli takie połączenie spełni odpowiednie kryteria podejrzliwości z naszej strony, to w tym momencie osoba, którą będziemy chronić otrzyma jednoznaczne powiadomienie. Na przykład – uważaj, bo połączenie, które do ciebie dociera jest połączeniem niezaufanym – powiedział Piotr Szałamacha.

Pomysł konsultowany jest z Ministerstwem Cyfryzacji i kancelarią prezydenta Andrzeja Dudy.

– 12 maja byliśmy zaproszeni do kancelarii prezydenta Dudy do Warszawy i tam podzieliliśmy się tym pomysłem, przedstawiliśmy pewne koncepcje – wyjaśnił Kazimierz Danielewski.

Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, w zeszłym roku oszuści, stosując metodę na wnuczka, wyłudzili ponad 72 miliony złotych od ponad czterech i pół tysiąca osób. Najwięcej poszkodowanych było w Warszawie i powiatach ościennych.

TV Trwam News

drukuj