Poznań: Odrestaurowano pomnik Powstańców Wielkopolskich

W związku z przypadającym w grudniu 100-leciem wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w Poznaniu odnowiony został pomnik Powstańców Wielkopolskich. Przy monumencie rokrocznie odbywają się obchody wybuchu zwycięskiej insurekcji.

Monument został dokładnie oczyszczony, usunięte zostały też wycieki mleczka wapiennego spod okładziny kamiennej i uszczelnione spoiny. Powierzchnię pokryto środkiem impregnacyjnym, a znajdujące się na obelisku litery zostały na nowo pozłocone. Odnowienie pomnika stojącego u zbiegu ulic Wierzbięcice i Królowej Jadwigi zleciło miasto.

Główne obchody setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia.

Renowacja monumentu kosztowała około 50 tys. zł.

Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, 17-metrowy monument pokryty szarym granitem, został oficjalnie odsłonięty 19 września 1965 r. Powstał według projektu Alfreda Wiśniewskiego. Obelisk opasany jest elementem rzeźbiarskim z brązu, na którym znajdują się płaskorzeźby przedstawiające: orła, strajk dzieci wrzesińskich, wóz Drzymały, Marcina Kasprzaka oraz śmierć pierwszego powstańca Franciszka Ratajczaka.

Poniżej orła umieszczony został napis „Powstańcom Wielkopolski 1918-1919”. Obok obelisku stoi rzeźba przedstawiająca dwóch powstańców – oficera z szablą i szeregowca strzelca z karabinem.

Główne obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Centralnym obchodom rocznicy towarzyszyć będzie koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory. Organizatorem centralnych obchodów jest wielkopolski samorząd.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła – z wyjątkiem skrawków – prawie cała Wielkopolska.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl