Poznań: Złota Kaplica otwarta dla zwiedzających

W niedzielę będzie można zwiedzić Złotą Kaplicę, która znajduje się w poznańskiej katedrze. Kaplica na co dzień jest zamknięta. Otwierana jest tylko na specjalne okazje – a taką jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Na co dzień wgląd do kaplicy możliwy jest tylko przez kraty. 11 listopada będzie można do niej wejść – mówi ks. Ireneusz Szwarc, proboszcz katedry poznańskiej.

– Zapraszam wiernych miasta Poznania, okolic, ktokolwiek będzie w tym dniu w Poznaniu, na Mszę św. w południe. Będziemy modlić się za ojczyznę naszą – wskazuje ks. Szwarc.

Po Mszy św. będzie można zwiedzić Złotą Kaplicę. W kaplicy znajduje się sarkofag ze szczątkami księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. Naprzeciw sarkofagu stoi spiżowy pomnik obydwu władców.

– Tutaj znajdujemy same początki państwa i Kościoła w Polsce. Tutaj znajdujemy właściwie fundamentalne DNA Polski, skoro znajdujemy się przy prochach, szczątkach doczesnych założycieli państwa: Mieszka i Bolesława – dodaje proboszcz katedry poznańskiej.

W Złotej Kaplicy podziwiać można ołtarz z obrazem Matki Bożej Wniebowziętej, a także obraz Edwarda Brzozowskiego „Bolesław Chrobry i Otton III u grobu św. Wojciecha”. Jest też postać Boga Ojca i wizerunki świętych.

– Na sklepieniu tejże Złotej Kaplicy mamy wizerunek Boga Ojca. Można powiedzieć – niebo. Tam jesteśmy wszyscy wezwani. Ten wizerunek jest otoczony wieńcem świętych, których wydała polska ziemia – mówi ks. Ireneusz Szwarc.

Poznańska katedra na Ostrowie Tumskim jest najstarszą i największą nekropolią Piastów. Pochowano w niej nie tylko Mieszka I i Bolesława Chrobrego, ale także między innymi Przemysła II czy Kazimierza Odnowiciela. W XIX wieku mauzoleum pierwszych władców stała się Złota Kaplica.

TV Trwam News/RIRM

drukuj