fot. archidiecezja poznańska

Władze Poznania utrudniają odbudowę Pomnika Wdzięczności?

Urzędnicy nie zgadzają się na figurę Chrystusa na pl. Mickiewicza w Poznaniu. Według prezydenta miasta organizator wystawy, której częścią jest pomnik, nie przedstawił odpowiedniej dokumentacji, a wnioski były niespójne i niekompletne.

Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności w specjalnym oświadczeniu nie zgadza się z tą decyzją i zapowiada odwołanie.

Prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący komitetu, nie rozumie decyzji urzędników.

31 maja odbędą się zaplanowane na godz. 17.00 spotkanie modlitewne i koncert religijno-patriotyczny. Najserdeczniej zapraszamy na to wydarzenie wszystkich mieszkańców Poznania i wielkopolski. Nadal zamierzamy zorganizować wystawę – tak szybko, jak to tylko będzie możliwe, w tym samym miejscu i z tymi samymi założeniami ideowo-artystycznymi. W najbliższych dniach odwołamy się w tym celu od decyzji prezydenta miasta. Zniszczenie Pomnika Wdzięczności przez Niemcy w 1939 roku było sprzeczne z prawem, a władze miasta mają obowiązek dążyć do likwidacji tego bezprawia. W przeciwnym razie stają się wykonawcami haniebnych dla Polaków niemieckich władz okupacyjnych i podtrzymującymi ich moc prawną władzami komunistycznymi. Najwyższy czas to zmienić – powiedział prof. Stanisław Mikołajczak.

Komitet w wystosowanym oświadczeniu przypomniał, że zgodnie z uchwałą rady miasta z 18 grudnia 2012 r. prezydent jest zobowiązany do odbudowy Pomnika Wdzięczności.

Powinien w tym celu współpracować z komitetem społecznym, który bez funduszy publicznych realizuje to zadanie.

Przeciwni lokalizacji pomnika są m.in. radni SLD, którzy apelowali w tej sprawie do prezydenta miasta.

RIRM

drukuj