fot. PAP

Sowiecki pomnik usunięty z centrum Katowic

Przeciwko obecności monumentu od lat protestowali przedstawiciele opozycji z czasów PRL. Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zdemontowano dziś rano. Teraz zostanie on poddany renowacji, a później trafi na katowicki cmentarz.

Uchwałę intencyjną w sprawie przeniesienia pomnika Rada Miejska przyjęła już w grudniu 2000 r. Wykonania uchwały domagały się środowiska prawicowe, organizując protesty przeciwko obecności pomnika.

– Cieszę się, że w końcu zostało to zrealizowane, bo pomnik znajdujący się w centrum miasta był symbolem okupacji, a nie zabytkiem. Było to także paskudne wrażenie estetyczne. Cieszę się, że zostało to zrealizowane zgodnie z naszym postulatem – mówił wiceprzewodniczący rady miasta i szef PiS w Katowicach Piotr Pietrasz.

Koszt demontażu i remontu ważącego kilkanaście ton pomnika oszacowano na niecałe 70 tys. zł. Nie wiadomo, co znajdzie się na Placu Wolności w miejscu, gdzie dotychczas stał pomnik czerwonoarmistów.

Koncepcja przeniesienia pomnika była w przeszłości konsultowana ze stroną rosyjską za pośrednictwem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Katowicki pomnik czerwonoarmistów przedstawia dwóch żołnierzy trzymających broń i sztandary.

 

RIRM

 

drukuj