[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko: Naukowcy z całego świata chcą czerpać ze strategii Lasów Państwowych

Naukowcy z całego świata chcą przyjechać do Polski, chcą poznać nasze Lasy Państwowe, bo mogą być one wzorem dla całego świata – powiedział we wtorkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja były minister środowiska prof. Jan Szyszko, odnosząc się do nadchodzącego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

W Erice odbyło się 51. seminarium naukowe zorganizowane przez Światową Federację Naukowców, w którym wzięło udział 150 ekspertów. Polskę reprezentował prof. Jan Szyszko. To ważne wydarzenie w kontekście zbliżającego się 24. szczytu klimatycznego COP24.

– Sprawa jest niezwykle istotna w perspektywie tego, co odbędzie się w Polsce w grudniu tego roku. Mianowicie będzie to COP24. Ta konferencja ma wytyczyć kierunki działania po to, żeby załatwić najważniejsze problemy świata związane z układem środowiskowym. Ta konferencja na Sycylii była poświęcona głównym problemom świata i przeglądowi tego, co nauka osiągnęła w dziedzinie problemów świata i przegląd stypendialny – wyjaśnił prof. Jan Szyszko.

Były minister dodał, że tegoroczne spotkanie w Erice poświęcone było szczególnie sprawom związanym z klimatem, ale także z kryzysem wody na świecie, bezpieczeństwem energetycznym, terroryzmem, zdrowiem i zagrożeniami kosmicznymi.

­- Takie spotkanie jest co roku. Odbywa się tam swego rodzaju podsumowanie tego, co nauka osiągnęła w zakresie głównych problemów świata (…). Jest przegląd stypendialny, bo Światowa Federacja Naukowców funduje stypendia krajowe w zakresie tych głównych problemów – tłumaczył prof. Jan Szyszko.

Krytyce poddano dotychczasowe działania podejmowane w celu ochrony klimatu.

– Te sprawy pochłonęły mnóstwo pieniędzy, a efekty są mizerne. Muszę powiedzieć, że nie spodziewałem się tak wielkiej krytyki ze strony naukowców wykonawstwa pewnej koncepcji, która według nich jest jedynie koncepcją, dlatego że są pewne rozbieżności, czy rzeczywiście dwutlenek węgla ma wpływ na to, co dzieje się z klimatem – wskazał.

Na konferencji podkreślono rolę i strategię Polski w dziedzinie ochrony środowiska.

– Szczególną uwagę w tym temacie zwrócono na polską strategię klimatyczną, gdzie Polska od wielu lat pokazuje, że o ile dwutlenek węgla jest tak ważny z punktu widzenia tego, co dzieje się na świecie, to należy dokonać zmniejszenia koncentracji tego dwutlenku węgla jak najtaniej, najszybciej i najefektywniej – powiedział profesor.

– W Tucznie naukowo wykazano, że polska teoria się sprawdza. Eksperymenty potwierdziły to, że rzeczywiście za pomocą lasów można bardzo mocno oddziaływać na regenerację gleb, lasów, ochronę i kształtowanie bioróżnorodności, wzrost produkcyjności lasu i drewna. Podkreślono to, że na terenie 22 nadleśnictw już tworzy się specjalne powierzchnie, na których działa się po to, żeby zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla – wskazał prof. Jan Szyszko.

W grudniu w Katowicach odbędzie się 24. szczyt klimatyczny COP24. To największe wydarzenie dotyczące ochrony środowiska na świecie.

– Naukowcy z całego świata chcą przyjechać do Polski, chcą poznać nasze Lasy Państwowe, bo mogą być one wzorem dla całego świata – zapowiedział.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl