Pakiet kolejkowy to fikcja

Założenia pakietu kolejkowego przedstawione przez ministerstwo zdrowia to czysty PR i fikcja – alarmują posłowie PiS.

W Sejmie procedowane są ustawy dotyczące pakietu kolejkowego m.in. ustawa mówiąca o przedłużeniu szpitalom i przychodniom o kolejne 3 lata możliwości informatyzacji. Posłowie PiS alarmują, że to uniemożliwi realizację pakietu.

Procedowana jest także ustawa implementująca dyrektywę o leczeniu transgranicznym. Ma być w niej ustalony limit finansowania świadczeń przez NFZ. Ma to związek z poważnymi problemami finansowymi funduszu.

W rzeczywistości pacjenci nie mogą korzystać z zaproponowanych przez resort rozwiązań, a kolejki wcale się nie zmniejszają.

– Minister chce procedować swój pakiet kolejkowy, a wiemy, że ci, którzy konsultowali go społecznie – między innymi lekarze i pielęgniarki, nie pozostawiają na nim suchej nitki. Jeżeli dołożymy do tego jeszcze dwie procedowane ustawy: dzisiejszą, mówiącą o przedłużeniu szpitalom i przychodniom o kolejne trzy lata możliwości informatyzacji, to w żaden sposób nie zrealizujemy pakietu kolejkowego, który zakłada, że będziemy tego pacjenta widzieć wszędzie i będziemy mogli sprawdzać, czy nie dubluje się w kolejkach. Jednocześnie procedowana jest ustawa transgraniczna – tutaj muszę powiedzieć, że pacjenci będą zdruzgotani. Tam będzie mowa o tym, że zostanie ustalony limit, który będzie ograniczał możliwość korzystania z tego pakietu – powiedziała poseł Anna Zalewska.

 

RIRM

drukuj