Sejm: poprawki Senatu do noweli o zgromadzeniach przyjęte przez komisję

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych jednogłośnie przyjęła  poprawki Senatu do noweli prawa o zgromadzeniach. Zakładają one wykreślenie zapisu o pierwszeństwie dla organów władzy, Kościołów i związków wyznaniowych w wyborze miejsca i czasu zgromadzenia oraz wprowadzają do ustawy 14-dniowe vacatio legis.

Według części opozycji wniesione poprawki niczego nie zmienią. W ich ocenie ustawa nadal będzie ograniczała prawo do zgromadzeń, a przepisy które wprowadza są niekonstytucyjne.

Przed głosowaniem nad poprawkami głos zabrał senator i sprawozdawca projektu Arkadiusz Grabowski.

– Te poprawki zostały wniesione w trakcie debaty. I myślę, że na skutek debaty prowadzonej w Senacie na temat tej ustawy, padł zarzut ze strony przedstawicieli klubu Platformy Obywatelskiej, że chcemy kneblować opozycję, że są w najbliższym czasie – to było na poprzednim posiedzeniu – planowane demonstracje i chcemy w ten sposób, skracając vacatio legis, de facto likwidując vacatio legis, zakneblować opozycję. I ta propozycja dotycząca vacatio legis była niejako wyjściem naprzeciw, że ta ustawa nie ma na celu kneblować nikogo. Poza tym ta ustawa nie zabrania organizowania zgromadzeń równocześnie w tym samym miejscu, a jedynie wprowadza bufor, który jest popierany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendę Główną Policji, że to dobra forma zabezpieczenia – 100 metrów – tłumaczył Arkadiusz Grabowski.

Ustawa przewiduje też możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu.

Zgodę na organizację cyklicznych zgromadzeń wydawać ma wojewoda. Organ gminy ma wydawać z kolei decyzję o zakazie zgromadzenia, jeśli miałoby ono odbyć się w miejscu i czasie, w których odbywa się zgromadzenie cykliczne.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl