Włochy. Więzienie dla przemytnika migrantów, sprawcy śmierci 700 ludzi

Karę 18 lat więzienia wymierzył we wtorek sąd w Katanii na Sycylii pochodzącemu z Tunezji przemytnikowi migrantów za spowodowanie katastrofy statku, w której zginęło w kwietniu 2015 roku około 700 ludzi. Pomocnika „kapitana” kutra skazano na 5 lat.

To była największa w historii migracji katastrofa statku z uchodźcami na Morzu Śródziemnym. Pełen migrantów statek rybacki zatonął, zginęły setki ludzi, z których większość była zamknięta w ładowniach pod pokładem. Nieliczni ocaleni wskazali potem policji dwóch mężczyzn jako przemytników.

Jednego z nich, 27-letniego Tunezyjczyka Mohameda Alego Maleka, uważa się za kapitana jednostki, bo to on stał za sterami w czasie rejsu przez Cieśninę Sycylijską. 25-letni Syryjczyk, jego pomocnik, został skazany na 5 lat.

Rok po katastrofie wrak statku został podniesiony z głębokości 370 metrów przez włoską marynarkę wojenną i przetransportowany do portu w Auguście na Sycylii, gdzie wydobyto z niego zwłoki ofiar, wśród których było wiele kobiet i dzieci. Działania te zakończono w lipcu tego roku.

Poprzedni rząd Matteo Renziego zapowiadał, że podejmie starania o to, by ustawić wrak jako symbol kryzysu migracyjnego przed instytucjami europejskimi w Brukseli, by przypomnieć o tragediach, jakie rozgrywają się na Morzu Śródziemnym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl